Putin obhajoval prepojenie cirkvi a štátu

Úzke prepojenie medzi ruskou pravoslávnou cirkvou a najvyššími predstaviteľmi krajiny je absolútne "prirodzené". Myslí si to samotný prezident Vladimir Putin, ktorý tieto slová povedal pre tvorcov dvojhodinového dokumentu odvysielaného v pondelok v štátnej televízii.

23.07.2013 16:42
putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata (32)

„Počas najkritickejších chvíľ našej histórie sa náš ľud upínal na svoje korene, na morálne základy, na náboženské hodnoty,“ hovorí šéf Kremľa v snímke s názvom Druhý krst Ruska. Cirkev podľa Putina vyplnila „morálne vákuum“ po rozpade Sovietskeho zväzu a spolupodieľala sa tak na „prirodzenom znovuzrodení ruského ľudu“. Ako dodal, aj preto je cirkev „prirodzeným partnerom štátu“. Okrem neho vystupuje vo filme aj hlava ruskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Kirill.

Pozorovatelia už dlhšie upozorňujú na čoraz užšiu spoluprácu medzi Kremľom a tamojšou cirkvou. Putin ešte v decembri 2012 vo svojom príhovore k národu vyhlásil, že Rusku chýbajú „duchovné hodnoty“, čo sú presné slová, ktoré krátko predtým predniesol patriarcha Kirill. Proti prepojeniu cirkvi a Kremľa protestovali členky pankovej skupiny Pussy Riot, ktoré za svoj koncert v najväčšom pravoslávnom chráme, ktorým protestovali proti znovuzvoleniu Putina a výzvam Kirilla na jeho podporu, dostali dvojročný trest v pracovnom tábore.

32 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy