Fanúšikovia Ferencvárosu vzdali hold Csatárymu, klub dostal pokutu

Maďarský futbalový klub Ferencváros Budapešť dostal v piatok od národného zväzu pokutu v prepočte takmer 2700 eur za svojich fanúšikov, ktorí si počas víkendového zápasu pripomenuli pamiatku nedávno zosnulého Lászlóa Csatáryho, ktorý bol uznaný vinným z nacistických vojnových zločinov počas druhej svetovej vojny.

23.08.2013 13:12
Csatáry Foto:
László Csatáry
debata

Futbaloví priaznivci počas sobotňajšieho zápasu s mestským rivalom MTK rozprestreli transparent oslavujúci Csatáryho pamiatku. MTK je pritom obľúbeným klubom židovskej komunity žijúcej v hlavnom meste. V stanovisku maďarského futbalového zväzu sa uvádza, že organizácia nebude tolerovať opakovanie obdobných narážok alebo činov, ktoré podľa nej „nemajú na ihrisku miesto“.

Nízku pokutu odôvodnila jasným dištancovaním sa vedenia Ferencvárosu od konania fanúšikov a deklarovanou snahou o objasnenie okolností incidentu. Klub sa navyše ešte vo štvrtok ospravedlnil a vyjadril ľútosť z „narušenia ducha“ 114-ročného klubu skupinou fanúšikov. Pobúrenie z ich konania vyjadrila aj opozícia a židovské organizácie.

László Csatáry zomrel 12. augusta v Budapešti vo veku nedožitých 99 rokov. Podľahol komplikáciám spojeným so zápalom pľúc. Csatáry sa podieľala na odsune tisícov košických Židov nacistami počas druhej svetovej vojny. V období od 15. mája do 2. júna 1944, keď mal na starosti košické geto, odviezli takmer 15-tisíc tamojších Židov do koncentračného tábora Osvienčim.

Csatáry sa údajne aktívne zúčastnil na týraní, poprave a deportácii Židov z Košíc. Československý súd ho za jeho činy ešte v roku 1948 v neprítom­nosti odsúdil na trest smrti. O rok neskôr utiekol do Kanady. Maďarské orgány zadržali Csatáryho v júli minulého roku v Budapešti, kde ho po desaťročiach unikania pred spravodlivosťou vypátralo židovské Centrum Simona Wiesenthala.

debata chyba
Viac na túto tému: #Budapešť #Csatáry #Ferencváros