Pápeža zaujali rituálne porážky kráv, žiada ich prešetrenie

03.09.2013 15:49
Pápež František
Pápež František Autor: ,

Pápež František žiada o prešetrenie poľského zákazu rituálneho zabíjania zvierat pre potreby židovských a moslimských náboženských komunít.

Pápež František žiada o prešetrenie poľského zákazu rituálneho zabíjania zvierat pre potreby židovských a moslimských náboženských komunít. Po pondelňajšom stretnutí s pontifikom to potvrdil predseda Svetového kongresu Židov Ronald Lauder.

Ten podľa vlastných slov s hlavou katolíckej cirkvi hovoril o viacerých veciach vrátane zákazu usmrcovania zvierat v duchu tradície judaizmu a islamu, ktoré zakazujú používanie utlmovacích prostriedkov. Lauder tlmočil Františkovo rozhodnutie poveriť kardinála Kurta Kocha, predsedu vatikánskej komisie pre vzťahy so Židmi, aby celú vec preveril a do budúceho týždňa predstavil svoje zistenia.

Lauder zároveň dodal, že súčasné vzťahy medzi Židmi a kresťanmi sú najlepšie za posledných 2000 rokov.

Poľský ústavný súd zakázal náboženské porážky od 1. januára tohto roku z dôvodu, že sú protiústavné. Súd konal na základe podnetu od ochrancov zvierat, podľa ktorých je takéto porážanie týraním. Poľsko mäso z rituálne zabitého dobytka vyvážalo a vláda v snahe zabrániť ekonomickým stratám navrhla revidovaný zákon, ktorý mal rituálne porážky opäť povoliť.

Parlament však vládny návrh v piatok zamietol, čo pobúrilo celú židovskú komunitu. Izraelská vláda to odsúdila a lídri európskych Židov ešte v júli vyzvali EÚ na zásah. Brusel síce podporuje čo najnižšiu úroveň utrpenia zvierat pri ich zabíjaní, no náboženské skupiny požívajú výnimku.

Halál označuje predmety a činnosti povolené islamskou tradíciou. Najčastejšie sa pojem používa v spojitosti s potravinami, ktoré sú moslimom povolené konzumovať. V judaizme sa v obdobnom zmysle používa termín kóšér. Pri rituálnej porážke by zviera malo byť zabité podrezaním hrdla a pretnutím tepny.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poľsko #pápež František #rituál #porážka #dobytok #krava #judaizmus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku