Zelení viac nechcú rokovať o koalícii s Merkelovou

Nemeckí Zelení v stredu nadránom oznámili, že nebudú pokračovať v rokovaniach o povolebnej spolupráci s konzervatívcami kancelárky Angely Merkelovej, ktoré sa začali pred necelým týždňom.

16.10.2013 08:03
Angela Merkelová Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová
debata

Podľa vyhlásenia predsedníčky Claudie Rothovej po skončení najnovšieho stretnutia v Berlíne ľavicovo zameraná strana nevidí „solídny základ pre štyri roky vládnutia“ v koalícii s Merkelovej blokom tvoreným Kresťanskodemo­kratickou úniou a Kresťansko-sociálnou úniou Bavorska (CDU/CSU), ktorý si po voľbách z 22. septembra hľadá nového partnera. Stroskotanie rokovaní médiám potvrdil aj generálny tajomník CDU Hermann Gröhe.

Konzervatívci tak zostali odkázaní na spoluprácu s konkurenčnými sociálnymi demokratmi, s ktorými vládli už v rokoch 2005 až 2009 v rámci takzvanej veľkej koalície. Rokovania o jej obnovení by mali pokračovať vo štvrtok.

Merkelovej blok CDU/CSU vo voľbách do Spolkového snemu zaznamenal najväčší úspech, pričom získal 311 zo 630 kresiel. Konzervatívci si však vzhľadom na chýbajúcu väčšinu musia nájsť nového koaličného partnera, keďže Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá ním bola doteraz, neprekročila hranicu pre vstup do parlamentu. Na druhej priečke so 192 kreslami sa umiestnila Sociálnodemokra­tická strana Nemecka (SPD), zatiaľ čo Zelení skončili ako štvrtí a v Bundestagu budú mať 63 poslancov.

debata chyba
Viac na túto tému: #CDU #Zelení #Angela Merkelová #nemecká vláda