Vo Francúzsku schválili zákon trestajúci zákazníkov prostitútok

04.12.2013 18:25
Prostitútka, prostitúcia
Ilustračné foto Autor:

Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila v stredu návrh zákona, ktorý bude trestať zákazníkov prostitútok. Za prijatie legislatívy sa vyslovilo 268 poslancov, 138 hlasovalo proti.

Zákon sa teraz posúva do Senátu a odtiaľ v prípade schválenia na podpis prezidentovi. Podľa novej legislatívy zaplatí zákazník za platený sex s prostitútkou pokutu 1500 eur v prípade prvého pochybenia, ak ho chytia opakovane, pokuta bude dvojnásobná.

Prostitúcia je v súčasnosti vo Francúzsku legálna, zakázané je však kupliarstvo a prostitúcia neplnoletých. Vládny zákon má slúžiť ako prevencia násilia proti ženám a obchodu s ľuďmi. Zákon vyvolal v krajine búrlivú debatu, pričom jej kritici tvrdia, že prostitútky sa budú musieť skrývať a ich práca bude ešte nebezpečnejšia. Odhaduje sa, že vo Francúzsku pracuje asi 40-tisíc prostitútok, pričom väčšina pochádza z krajín východnej Európy a z Afriky. Mnohé z nich sú obeťami obchodu s ľuďmi a svoju prácu nevykonávajú dobrovoľne. Mnohé prostitútky sa obávajú, že po prijatí zákona budú musieť svoje remeslo vykonávať na izolovaných a tým aj nebezpečnejších miestach.

#Francúzsko #prostitúcia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku