Svetoví lídri spomínajú na exprezidenta Nelsona Mandelu

Bývalý prezident Juhoafrickej republiky Nelson Mandela, ktorý sa stal svetoznámym vďaka boju proti apartheidu, vo štvrtok zomrel vo veku 95 rokov na následky pľúcneho ochorenia.

06.12.2013 07:51 , aktualizované: 16:01
Nelson Mandela Foto: ,
Bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela na snímke z roku 2005.
debata
  • Americký prezident Barack Obama: „Dosiahol viac, ako by sa dalo od akéhokoľvek človeka očakávať. Stratili sme jedného z najvplyvnejších, najodvážnejších a vnútorne najlepších ľudských bytostí, s akou sme zdieľali čas na tejto Zemi. Už nepatrí nám, už patrí vekom.“
  • Juhoamerický prezident Jacob Zuma: „Náš národ stratil veľkého syna, náš ľud stratil otca.“
  • Juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu: „Od momentu opustenia väzenia zjednocoval. Učil nás, ako sa dať dokopy a veriť v samých seba.“
  • Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun: „Dotkol sa našich životov hlboko osobným spôsobom.“
  • Bývalý prezident USA Bill Clinton: „História si ho bude pamätať ako šampióna ľudskej dôstojnosti, slobody, mieru a zjednocovania.“
  • Britský premiér David Cameron: „Veľké svetlo sveta zhaslo. Bol veľkým hrdinom našich čias.“
  • Palestínsky prezident Mahmúd Abbás: Palestínsky ľud nikdy nezabudne na jeho historické vyjadrenie, že juhoafrická revolúcia nedosiahla svoje ciele, pokým nebudú Palestínčania slobodní."
  • Tibetský duchovný vodca dalajláma: „Bude mi chýbať ako muž odvahy, princípov a ako milý priateľ, pre ktorého mám obrovské uznanie a rešpekt. Najlepším spôsobom, ako si ho uctiť, je prispieť k uctievaniu jednoty ľudstva a práci v záujme mieru a zjednotenia, ako to robil on.“
  • Čínsky prezident Si Ťin-pching: „Bol to svetovo uznávaný štátnik. Doviedol juhoafrický ľud k úspechu v boji proti apartheidu a historickým spôsobom prispel k zrodu a vývoju novej Južnej Afriky. “
  • Barmská opozičná líderka Aung San Su Ťij: „Prinútil nás pochopiť, že nikto by nemal trpieť na základe farby svojej kože či okolnostiach narodenia. Vďaka nemu sme pochopili, že môžeme zmeniť svet zmenou svojho prístupu a vnímania.“
  • Indický premiér Manmohan Singh: „Velikán odišiel. Bol skutočným gandíjcom. Jeho život a práca zostanú zdrojom večnej inšpirácie pre ďalšie generácie.“

Reakcie predstaviteľov Európskej únie

  • Predseda Európskej komisie José Barroso a prezident Európskej únie Herman Van Rompuy: „S Nelsonom Mandelom odišla jedna z najvýraznejších politických postáv súčasnosti,“ uviedli vo štvrtok ráno v spoločnom vyhlásení. „Nelson Mandela je symbolom boja proti rasizmu, politickému násiliu a netolerancii. Je symbolom spravodlivosti, slobody a rešpektu k ľudským právam.“ V kondolencii Mandelovej rodine i ľuďom v Južnej Afrike podotkli, že zosnulý nebol len kľúčovou osobnosťou prechodu krajiny od apartheidu k demokracii. Nie je podľa nich lepšieho spôsobu, ako si uctiť jeho pamiatku, než potvrdenie kolektívneho záväzku oddanosti ideálom naozajstnej a hlbokej demokracie, za ktorú Mandela neúnavne bojoval.
  • Šéfka európskej diplomatickej služby Catherine Ashtonová vo svojom vlastnom vyhlásení zdôraznila, že Mandela jej generáciu a celý svet inšpiroval viac než ktokoľvek iný. „Ukázal ľuďom na všetkých kontinentoch, že morálna sila demokracie môže prekonať jalovú vôľu tyranie. Zakaždým, keď som ho stretla, jeho sila a neuhasínajúca vášeň potvrdzovali moje presvedčenie, že demokrati, nech už sú kdekoľvek, mu dlhujú veľa a navždy,“ uviedla.
  • Eurokomisár Maroš Šefčovič: „Keď som pôsobil v Afrike, mal som šťastie vidieť zblízka, ako Nelson Mandela najskôr zmenil tento kontinent, potom svet a nakoniec aj mnohých z nás,“ napísal na twitteri.
  • Premiér Robert Fico: „S Nelsonom Mandelom ma spája osobný zážitok, keď som sa ako pozorovateľ zúčastnil na 1. slobodných demokratických voľbách v roku 1994, v ktorých jeho politická strana ANK dominantne zvíťazila a apartheid musel uvoľniť miesto ušľachtilej myšlienke ľudskej rovnoprávnosti. Atmosféra v tomto čase bola neuveriteľná a každá informácia o JAR, vrátane tej najsmutnejšej – smrť Nelsona Mandelu ma vracia k spomienkam na rok 1994. Ako predseda vlády vyslovujem ľútosť, že svet stráca ďalšiu významnú osobnosť.“

Miroslav Lajčák: Smrť Mandelu je strata pre celý demokraticky zmýšľajúci svet

Smrť bývalého prezidenta Juhoafrickej republiky Nelsona Mandelu je stratou pre celý demokraticky zmýšľajúci svet, vyhlásil podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Šéf slovenskej diplomacie prijal informáciu o úmrtí jedného z najznámejších politických väzňov všetkých čias Nelsona Mandelu s ľútosťou. „Nelsona Mandelu som si vážil ako uznávanú osobnosť, ako človeka, ktorý v živote nielen veľa vytrpel, ale ešte viac dokázal. Bol vodcom svojho národa v pravom slova zmysle v boji za slobodu a v záujme porazenia apartheidu bol ochotný trpieť vo väzení 27 rokov. Vyjadrujem týmto moju úprimnú a hlbokú sústrasť pozostalým ako aj celému juhoafrickému ľudu a vláde JAR,“ uvádza sa v Lajčákovom vyhlásení, ktoré poskytol tlačový odbor rezortu diplomacie.

Nelson Mandela, ktorý sa stal svetoznámym vďaka dlhoročnému boju proti apartheidu, vo štvrtok zomrel vo veku 95 rokov. Úmrtie oznámil prezident Jacob Zuma, podľa ktorého krajina „stratila svojho najväčšieho syna.“ Mandela sa od septembra vo svojom dome v Johannesburgu zotavoval z pľúcnej infekcie po tom, ako bol tri mesiace hospitalizovaný v kritickom stave. Jeho zdravie sa však v posledných dňoch opäť zhoršilo a ťažkostiam spojeným s infekciou nakoniec podľahol.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nelson Mandela