Janukovyč podpísal amnestiu pre zatknutých demonštrantov

31.01.2014 14:48
Viktor Janukovyč
Viktor Janukovyč. Autor: ,

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v piatok podpísal zákon o amnestii pre demonštrantov, zatknutých počas protivládnych protestov. Oznámila to prezidentská kancelária. Podmienkou amnestie ale je, že demonštranti počas 15 dní opustia budovy úradov, ktoré obsadili v Kyjeve a v regiónoch.

Parlament, ovládaný Janukovyčovou Stranou regiónov a jej spojencami, v stredu v snahe zmierniť politickú krízu v krajine odhlasoval odpustenie trestov zadržaným demonštrantom. Opozícia ale návrh odmietla podporiť, pretože nesúhlasila s podmienkou, aby protestujúci opustili vládne budovy. Tie im slúžia ako riadiace centrá pre demonštrácie alebo ich používajú ako núdzové nocľahárne. V Kyjeve sú prinajmenšom tri objekty, ktoré poskytujú kľúčové zázemie pre demonštrácie na ústrednom námestí Nezávislosti, všeobecne známom ako Majdan.

Janukovyč tvrdí, že úrady už splnili všetky svoje záväzky pre pokojné vyriešenie politickej krízy. Opozícia sa však domnieva, že Janukovyč sa snaží brať zatknutých demonštrantov ako rukojemníkov, a trvá na ich omilostení bez akýchkoľvek podmienok. Naďalej tiež trvá na vypísaní predčasných parlamentných a prezidentských volieb ako východiska politickej krízy, trvajúce už dlhšie ako dva mesiace.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#demonštrácie #amnestia #Viktor Janukovyč #Ukrajina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku