OSN kritizuje Vatikán za krytie kňazov pri zneužívaní detí

Výbor Organizácie Spojených národov pre práva dieťaťa (UNCRC) kritizoval Vatikán za prijatie zásad, ktoré umožnili kňazom sexuálne zneužívať a obťažovať desiatky tisícov detí a vyzval na zverejnenie dokumentov o pedofiloch a duchovných, ktorí zatajovali svoje zločiny.

05.02.2014 14:19
Vatikán Foto: ,
Vatikán.
debata (8)

V zničujúcej správe výbor v stredu kritizoval Vatikán za prístup k homosexualite, antikoncepcii a interrupciám a vyzval ho zmeniť svoju politiku, aby tak boli zabezpečené práva detí.

Výbor OSN vydal svoje odporúčania potom, ako sa v januári pýtal vysokých predstaviteľov Vatikánu na vyšetrovanie zneužívania maloletých a mladistvých zo strany rímskokatolíckych duchovných a na implementáciu Konvencie OSN o právach dieťaťa Vatikánom, hlavnej medzinárodnej dohody zabezpečujúcej práva detí.

Katolíckou cirkvou v posledných rokoch otriasajú množiace sa škandály okolo zneužívania mladistvých. Prípady zaznamenali v Spojených štátoch, Írsku, Austrálii ale aj v Nemecku. Vatikán tvrdí, že každý rok dostáva asi 600 sťažností proti kňazom, ktorí údajne sexuálne zneužívali svojich veriacich.

Väčšina z prípadov sa však neodohrala v súčasnosti, ale ešte v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Cirkev bola terčom kritiky najmä preto, že kňazov podozrivých z pedofilných praktík biskupi nevyhadzovali z cirkvi, ale ich len presúvali do iných diecéz.

Pápež František po nástupe do funkcie na jar tohto roku už sprísnil zákony týkajúce sa sexuálneho zneužívania detí . Vatikán chce svoju legislatívu zosúladiť s medzinárodnými dohovormi, ktorých je signatárom.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Vatikán #OSN #sexuálne zneužívanie detí