Jeho mŕtve telo miestne úrady našli o dva týždne neskôr, pričom podľa svedkov javilo známky mučenia. Podľa spravodajského portálu Kyiv Post ho krátko pred únosom zachytili televízne kamery, ako sa zúčastňuje na prokyjevskej demonštrácii v krymskej metropole Simferopol.
„Iba tam stál a následne ho vzali,“ cituje Kyiv Post Ametovovu matku Refiku. Podľa člena miestnej tatárskej ľudskoprávnej organizácie Arkadaš nešlo o „obyčajnú smrť“, ale „súčasť genocídy“. Vyšetrovanie Ametovovej smrti je stále predmetom vyšetrovania a zatiaľ stále nie je jasné, čo bolo dôvodom jeho vraždy.
Tatári tvoria asi 15 percent z dvojmiliónovej populácie regiónu a väčšinou podporujú novú vládu v Kyjeve. Nová krymská vláda naopak jej legitimitu odmieta, čo je dôvodom obáv z možného napätia medzi väčšinovými Rusmi a menšinovými Tatármi na Kryme. Krymských Tatárov v roku 1944 vtedajší vodca Sovietskeho zväzu Josif Stalin prikázal deportovať do Strednej Ázie, po kolapse Sovietskeho zväzu sa však do regiónu vracali a usadili sa veľa prevažne rusky hovoriaceho obyvateľstva, s ktorým sa občas dostávajú do územných sporov.