Podpis častí zmluvy týkajúcich sa politického dialógu, spolupráce v obrannej a bezpečnostnej politike či podpory pri reformách je výrazom záujmu Únie spolupracovať s terajšou prechodnou vládou v Kyjeve, neuznávanou Moskvou.
Jaceňuk spolu s predsedom Európskej komisie Josém Barrosom, prezidentom EÚ Van Rompuyom a šéfom štátov a vlád európskej dvadsaťosmičky, medzi ktorými bol aj český premiér Bohuslav Sobotka, potvrdili preambulu, prvú, druhú a siedmu hlavu zmluvy a tiež záverečný protokol, odsúhlasený v pondelok ministrami zahraničia EÚ.
Dohoda je dočasná a jej signatári sa v nej zaviazali, že chcú dotiahnuť do konca rokovania aj o ostatných častiach dohovoru.
Podpisu sa tak v piatok dočkala časť textu, ktorý vlani v novembri odmietol podpísať vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Následné demonštrácie proti jeho rozhodnutiu odštartovali na Ukrajine krízu, ktorá zatiaľ skončila Západom neuznaným pripojením ukrajinského polostrova Krym k Ruskej federácii.
Únia tiež chce až do novembra zo svojej strany jednostranne plniť podmienky zmluvy o voľnom obchode, ktorá je s asociačnou dohodou spojená. Otvorí tak svoj trh pre naprostú väčšinu ukrajinského tovaru. Túto časť balíčka únijnej hospodárskej pomoci určenej Ukrajine musia ešte formálne potvrdiť členské krajiny a tiež Európsky parlament.
Celý komplex dohôd by mal byť podľa predstáv únijných diplomatov podpísaný najskôr niekedy po 25. máji, kedy sa majú na Ukrajine konať prezidentské voľby. Potom budú musieť zmluvy prejsť tiež procesom ratifikácie v únijných štátoch.