Trosky malajzijského lietadla stále nenašli

Posádky austrálskych lietadiel pátrajúcich v južnom Indickom oceáne po troskách z nezvestného malajzijského boeingu stále nespozorovali nič, čo by bolo "zvlášť významné". Počas druhého dňa pátracej operácie o tom informoval austrálsky vicepremiér Warren Truss, ktorý zastupuje premiéra Tonyho Abbotta počas jeho pobytu v Papui-Novej Guinei.

21.03.2014 15:31
Malajzia, malajziské lietadlo, odkazy, stena,... Foto: ,
Dievča píše na stenu odkaz pasažierom nezvestného malajziského lietadla.
debata

Austrália v piatok vyslala päť lietadiel do časti oceánu, kde družicové snímky spred piatich dní zachytili neznáme predmety na hladine identifikované ako možné trosky boeingu. Pátranie v oblasti ležiacej niekoľko tisíc kilometrov juhozápadne od austrálskeho pobrežia bude podľa Trussa pokračovať aj v sobotu.

Vicepremiér však doplnil, že operáciu sťažuje nepriaznivé počasie ako čoraz väčšia neaktuálnosť snímok slúžiacich ako podklad.

Čínska vláda medzitým oznámila, že do rovnakej oblasti vysiela tri zo svojich vojenských lodí, pričom zatiaľ nie je známe, kedy by mohli doraziť. Podľa Trussa sa tiež mali v najbližších dňoch do pátrania zapojiť dve čínske a dve japonské lietadlá.

Zábery z družice vo štvrtok predstaviteľ Austrálskeho námorno-bezpečnostného úradu (AMSA) John Young označil za „najlepšiu stopu“, akú majú nasadené zložky momentálne k dispozícii.

Potvrdenie, že zachytené predmety sú naozaj pozostatkami po nehode, by prinieslo prelom v pátraní po boeingu, ktorý zmizol 8. marca s 239 osobami na palube počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podľa Younga však objekty môžu byť rovnako strateným nákladom z lodí, keďže oblasťou prechádza plavebná trasa.

Austrálska vláda v pondelok súhlasila s prevzatím pátrania v južnom Indickom oceáne, kadiaľ vedie jedna z dvoch predpokladaných trás letu po prerušení kontaktu s posádkou. Malajzijský premiér Najib Razak predtým potvrdil dohady, že zmiznutie nebolo výsledkom náhody a komunikačné zariadenia lietadla boli znefunkčnené zámerne. Niektoré z nich napriek tomu vysielali signály ešte 7,5 hodiny po vzlietnutí a vyšetrovatelia teraz vychádzajú zo záznamov o zmene uhla natočenia družicovej antény, ktorá ich automaticky sledovala. Údaje dokazujú zásadnú zmenu trasy letu, neumožňujú však presnejšiu lokalizáciu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Indický oceán #nezvestní #malajzijské lietadlo