V nigérijskej metropole zabíjala bomba v aute

Na okraji nigérijského hlavného mesta Abuja vo štvrtok vybuchla bomba ukrytá v aute, ktorá zabila najmenej 19 ľudí a zranila desiatky ďalších.

02.05.2014 08:14
debata

Po explózii vypukol na mieste rozsiahly požiar a podľa svedkov tam bolo vidieť množstvo mŕtvych spálených tiel. Incident sa stal len týždeň predtým, ako sa v Abuji zídu africkí lídri, aby diskutovali o ekonomike celého kontinentu. K výbuchu prišlo na predmestí Nyanya blízko autobusovej stanice, kde minulý mesiac bomba zabila 75 ľudí. Zodpovednosť za útok vtedy prevzala islamistická skupina Boko Haram bojujúca proti vláde prezidenta Goodlucka Jonathana a predpokladá sa, že rovnako stojí aj za najnovším výbuchom.

Nigéria sa v týchto dňoch intenzívne pripravuje na hostenie Svetového ekonomického fóra o Afrike naplánovaného na 7. a 9. mája v Abuji. Na podujatie označované ako „africká verzia“ švajčiarskej konferencie Davos príde množstvo významných zahraničných hostí vrátane afrických lídrov, ale aj čínskeho premiéra Lia Kche-čjanga. Hladký a bezpečný priebeh fóra zabezpečí až 6000 vojakov a policajtov.

Islamistická skupina Boko Haram (v preklade Západné vzdelávanie je hriešne), odštartovala povstanie proti vláde v roku 2009 a odvtedy prišli o život už tisíce ľudí. Armáde sa síce povstalcov podarilo vytlačiť z niektorých oblastí, útoky proti obyvateľstvu však pokračujú a vláda čelí kritike, že jej snahy o potlačenie islamistov sú nedostatočné. Vládna ofenzíva okrem toho viedla k odvetám zo strany Boko Haram. V poslednom čase militanti útoky opäť zintenzívnili.

debata chyba
Viac na túto tému: #mŕtvi #Nigéria #bombový útok