Čína a Japonsko sa obviňujú pre tesný prelet stíhačiek

Čínska vláda vo štvrtok odmietla japonské obvinenia zo stredajšieho incidentu, keď sa vo vzdušnom priestore nad Východočínskym morom iba tesne minuli lietadlá oboch krajín. Stalo sa to v čase napätých vzájomných vzťahov spôsobených územnými spormi medzi dvoma najväčšími ázijskými krajinami.

13.06.2014 15:35
debata (2)

Kým Tokio na stredajší incident reagovalo predvolaním si čínskeho veľvyslanca, Peking hovorí o japonskej snahe „zavádzať medzinárodné spoločenstvo, pošpiniť obraz čínskej armády a vytvárať napätie v regióne“.

Číňania trvajú na tom, že japonské stíhačky F-15 sledovali čínske Tupolevy-154, pričom vzdialenosť medzi nimi bola iba tridsať metrov. Číňania hovoria o „profesionálnom a štandardnom“ prístupe ich pilotov. Vinu za incident podľa Pekingu nesú japonskí piloti a ich „provokačné a nebezpečné“ manévre.

Predmetom územného sporu medzi Japonskom a Čínou je oblasť okolo neobývaného súostrovia, ktoré Tokio považuje za súčasť svojho územia. Japonský premiér Šinzó Abe dokonca v apríli varoval, že jeho krajina je pripravená „vyhnať silou“ akékoľvek čínske plavidlo, ktoré pri súostroví známom po japonsky ako Senkaku a čínsky Tiao-jü zakotví.

Obnovenie sporu ťahajúceho sa niekoľko storočí vyvolalo zistenie, že v okolitých vodách sa nachádzajú významné náleziská zemného plynu a ropy

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #Čína #spor #stíhačky