Zachytené ale boli aj dôležité spravodajské informácie. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na sobotňajšie vydanie denníka Washington Post.
Deväť z desiatich užívateľov účtov, ktorých zachytili v sieti a ktorých zoznam odovzdal bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden americkému denníku, nepatrili k zahraničným cieľom, na ktoré boli program zameraný.
Takmer polovica z desiatok tisíc analyzovaných súborov "obsahovala mená, e-mailové adresy alebo iné detaily, ktoré NSA zaregistrovala ako vlastníctvo amerických občanov alebo rezidentov, citoval Reuters denník.
Podľa The Washington Post však NSA zachytila tiež súbory, ktoré obsahovali informácie nesmiernej spravodajskej hodnoty, vrátane „čerstvého odhalenia tajného jadrového projektu v zámorí, dvojaké tváre zdanlivého spojenca, vojenské nešťastie, ktoré postihlo nepriateľskú mocnosť, a totožnosti agresívnych votrelcov v americkej počítačovej sieti“.
Sledovanie komunikácie viedlo k zadržaniu niektorých osôb podozrivých z terorizmu, vrátane Umara Pateka ktorý bol podozrivý z podielu na bombovom útoku z roku 2002 na indonézskom ostrove Bali.
Mnoho ďalších zachytených súborov však označili analytici za bezcenné. Súviseli s intímnosťami, ako sú milostné vzťahy, nevery, zmeny politických názorov a konverzie k inému náboženstvu či finančné problémy.
Denník uviedol, že preskúmal okolo 160-tisíc e-mailov a sms a 7 900 dokumentov prevzatých z viac ako 11-tisíc on-lineových účtov zhromaždených v rokoch 2009 až 2012. Činitelia tajnej služby odmietli potvrdiť alebo vyvrátiť pravosť zachytených údajov, ktoré Snowden poskytol denníku, uviedol Reuters.