Putin: Rusi nebudú odpočúvať z Kuby

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok poprel správy, že Rusko bude znovu používať veľkú odpočúvaciu základňu nachádzajúcu sa v mestečku Lourdes neďaleko kubánskej Havany.

17.07.2014 12:56
10

Ako informuje BBC, počas summitu skupiny BRICS v Brazílii Putin vyhlásil, že Rusko zvládne svoje obranné potreby aj bez tohto zariadenia. Ruský denník Kommersant v stredu napísal, že sledovacie centrum nachádzajúce sa len 250 kilometrov od pobrežia Floridy bude slúžiť na odpočúvanie amerických komunikačných sietí a kanálov. Uviedol tiež, že Moskva a Havana už uzavreli rámcovú dohodu o využívaní základne počas jeho minulotýždňovej návštevy na Kube, čo však podľa Putina nie je pravda.

Základňu v Lourdes postavili v roku 1967 a Sovieti ju neustále modernizovali. Rusko sa z nej stiahlo začiatkom tohto tisícročia pre nedostatok financií na jej prevádzku. Sledovacie centrum do roku 2001 údajne poskytovalo Rusku a Kube až 75 percent spravodajských informácií o USA. V roku 1990 pracovalo na základni až 3000 ruských špecialistov a ročné náklady predstavovali v prepočte asi 115 miliónov eur. Kubánci základňu udržiavali a využívajú ju na vedecké účely. Moskva uvažuje o návrate do Lourdes od roku 2004, dohodu o opätovnom využívaní základne dosiahla.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
10 debata chyba
Viac na túto tému: #odpočúvanie #Vladimir Putin #Havana