Holandsko pozastavilo pátranie po obetiach zostreleného lietadla

06.08.2014 20:45
Mark Rutte, Holandsko, Najib Razak, Malajzia,...
Holandský premiér Mark Rutte a malajzijský predseda vlády Najib Razak. Autor: ,

Holandský premiér Mark Rutte dal pokyn na pozastavenie pátrania po zostávajúcich pozostatkoch obetí havarovaného malajzijského lietadla na východe Ukrajiny. Rutte podľa agentúry AP povedal, že pokračovanie v hľadaní je príliš nebezpečné. V blízkosti trosiek lietadla totiž pokračujú boje medzi ukrajinskými vojakmi a proruskými povstalcami.

Holandský ministerský predseda na tlačovej konferencii v Haagu ocenil doterajšie úsilie záchranárov a sľúbil rodinám obetí, že hľadanie bude pokračovať niekedy v budúcnosti, keď bude situácia stabilnejšia. „Bezpečnostná situácia na východnej Ukrajine a v mieste dopadu letu MH17 sa každým dňom zhoršuje,“ vyhlásil Rutte. Experti tak podľa neho nemôžu robiť svoju prácu a pokračovanie operácie za takýchto podmienok nemá zmysel.

Malajzijský boeing letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpur sa 17. júla zrútil pri obci Hrabovo v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Zomrelo všetkých 298 ľudí na palube, z toho 196 Holanďanov. Rakvy s pozostatkami veľkej väčšiny z nich už dorazili do Holandska.

Z údajného zostrelenia stroja sa navzájom obviňujú ukrajinské úrady a proruskí separatisti. V oblasti dopadu lietadla pracovalo v uplynulých dňoch okolo 70 expertov z Holandska, Austrálie a Malajzie. Ich úlohou bolo zhromaždiť zvyšné telá obetí. Tím už ale veľa pozostatkov ľudských tiel nenašiel a podľa Rutteho v tomto ohľade miestne tímy, vrátane 800 dobrovoľníkov, v dňoch po katastrofe odviedli lepšiu prácu, než sa doteraz predpokladalo.

#pátranie #Holandsko #Ukrajina #Mark Rutte #zostrelené malajzijské lietadlo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku