Severokórejčania zadržali loď z čínskeho prístavu Ta-lien 12. septembra. Šesťčlenná posádka v tú chvíľu lovila ryby v Žltom mori, ktoré sa nachádza medzi Čínou a Kórejským polostrovom, napísal čínsky denník Beijing News.
Majiteľ plavidla uviedol, že dva dni potom mu telefonovala pobrežná stráž KĽDR a oznámila mu, že jeho čln s posádkou bol zadržaný za rybárčenie v severokórejských vodách.
Pchjongjang požadoval pokutu 250-tisíc jüanov (vyše 31-tisíc eur) za prepustenie plavidla a rybárov, 17. septembra sa však vraj posádka vrátila do svojej dediny. Poranenia na telách Číňanov svedčili o tom, že boli zbití, napísal spomínaný denník. Údajne im tiež ukradli peňaženky.
„Posádka trvá na tom, že jej čln neprekročil severokórejskú námornú hranicu,“ povedal majiteľ lode Čang Si-kchaj. „Uniesli ich ozbrojení Severokórejčania a násilím ich zavliekli do severokórejských vôd,“ dodal. Čínske veľvyslanectvo v Pchjongjangu sa v pondelok obrátilo s námietkou na severokórejskú vládu, napísal denník Beijing News.
Vlani v máji KĽDR zadržala čínsku súkromnú loď so 16 ľuďmi a chcela za ňu výkupné vo výške 600-tisíc jüanov (vyše 72-tisíc eur). Po intervencii vlády v Pekingu ju ale prepustila bez vyplatenia spomínanej sumy. V roku 2012 podobne Severokórejčania zadržali tri čínske rybárske lode a žiadali 1,2 milióna jüanov (153-tisíc eur). Plavidlá boli odovzdané Číne, nie je však jasné, či za to čínska strana niečo zaplatila.
Čína je hlavným dodávateľom potravinovej a palivovej pomoci Pchjongjangu, aj keď opakované jadrové a raketové testy a agresívne vyhrážky KĽDR otriasli podporou Pekingu.