Na jednej strane tvrdí, že žiadne zabíjanie civilistov v Republike srbskej nenariadil, priznal však „morálnu zodpovednosť za akékoľvek zločiny spáchané jej obyvateľmi a ozbrojenými zložkami“.
Prokuratúru zároveň obvinil z toho, že proces je v skutočnosti namierený proti „všetkým bosnianskym Srbom“. „Ak som šialený, tak potom to platí aj o 1,5 milióna šialencoch, ktorí poslali svojich synov do mrazivých zákopov, aby po celé tri roky obraňovali ich domovy a rodiny,“ uviedol 69-ročný Srb.
Obvinenia voči Karadžičovi sa týkajú prevažne srebrenickej masakry z roku 1995, pri ktorej prišlo o život viac ako 8-tisíc bosnianskych moslimov, a štvorročného obliehania Sarajeva, ktoré stálo život 10-tisíc ľudí. Masakra v Srebrenici je považovaná za najhorší prípad hromadného vyvražďovania na európskom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny.
Karadžič v tom čase pôsobil ako prezident bosnianskej Republiky srbskej. Ešte v roku 2012 požiadal o svoje prepustenie, keďže sa necítil byť vinný ani v jednom z 11 bodov obžaloby.
Karadžiča zatkli v júli 2008 po 13 rokoch na úteku priamo v Belehrade, kde sa schovával pod falošnou identitou ľudového liečiteľa Dragana Dabiča. Definitívny verdikt nad ním by mali vyniesť v priebehu roka.