Komisár Hahn privítal asociačnú dohodu s Moldavskom

Eurokomisár pre susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn privítal vo štvrtok schválenie asociačnej dohody Európskej únie s Moldavskou republikou poslancami Európskeho parlamentu. Poslanci schválili dohodu 535 hlasmi proti 94 (44 poslanci sa zdržali).

13.11.2014 16:59
debata (4)

Hahn povedal, že obyvatelia Moldavska smerujú k získaniu stability a tých istých slobôd, aké majú ostatné krajiny únie, čo nie je samozrejmosťou v Európe. „Želajú si priblížiť sa k EÚ a úsilie obyvateľov Moldavskej republiky nám pripomína, čo únia dosiahla v posledných desaťročiach: užívame si demokraciu, právo zákona, prosperitu, mier a absenciu ohrozenia našej suverenity.“

Hahn tiež zdôraznil historickú dôležitosť nadchádzajúcich parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v Moldavsku 30. novembra. „Uskutočnenie slobodných a spravodlivých parlamentných volieb je hlavnou udalosťou v demokratickom živote krajiny,“ povedal Hahn a zdôraznil, že EÚ očakáva, že nové moldavské orgány po voľbách uskutočnia potrebné reformy najmä súdneho systému pri efektívnom boji s korupciou, no aj pri všeobecnej modernizácii krajiny na zvýšenie jej ekonomického potenciálu.

Asociačná dohoda bude plne právne účinná až po jej ratifikácii národnými parlamentmi všetkých 28 členských štátov EÚ. Časť asociačnej dohody, vrátane prehĺbenej a komplexnej dohody o zóne voľného obchodu (DCFTA), sa však predbežne vykonáva už od 1. septembra 2014. Moldavsko ratifikovalo asociačnú dohodu 2. júla 2014.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Moldavsko #asociačná dohoda #Johannes Hahn
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy