Ruskí vojaci by za boje na Ukrajine mohli ísť za mreže. Poslanci hľadajú riešenie

28.11.2014 09:52
Ukrajina, Doneck, proruskí separatisti,...
Moskva tvrdí, že proruským separatistom jej vojaci nepomáhajú. Pripúšťajú len prítomnosť dobrovoľníkov alebo vojakov na dovolenke. Autor: ,

Ruský parlament má prerokovať poslanecký návrh zákona, ktorý by ruským bojovníkom na východe Ukrajiny priznal oficiálny status vojnových veteránov. Informovala o tom v ruskom vysielaní rozhlasová stanica Rádio Sloboda.

Navrhovateľ zákona Vjačeslav Tetekin tak chce zabrániť tomu, aby ruských „dobrovoľníkov“ stíhali za službu v cudzom vojsku, ktorú ruské zákony zakazujú. Na východoukrajinský front ich podľa Tetekina prešlo približne 30-tisíc.

Ruský zákon trestá službu v cudzom vojnu až 15-ročným väzením. Rusi, ktorí bojujú na ukrajinskom Donbase na strane východoukrajinských separatistov však podľa komunistu Tetekina plní ruské štátne záujmy, aj keď na Ukrajinu vraj odišli bojovať z vlastnej vôle.

„Niektorí tam bojovali týždeň, iní niekoľko mesiacov. Podľa informácií predstaviteľov povstaleckej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky prešlo na front približne 30-tisíc ruských dobrovoľníkov,“ povedal Tetekin pre Rádio Sloboda.

S priznaním statusu vojnového veterána je spojená finančná kompenzácia, ktorá by však podľa ruského poslanca štátnu pokladňu nezaťažila. „Musíme sa hlavne postarať o pozostalých po mŕtvych bojovníkoch a o ranených. Sú ich stovky, možno tisíce. Títo ľudia obhajovali národné záujmy Ruska a štát je povinný sa o ne postarať,“ povedal Tetekin.

Moskva v oficiálnych vyhláseniach pritom dôrazne popiera, že by na Donbase bojovali príslušníci jednotiek ruskej armády. Pripúšťa však, že na východe Ukrajiny pôsobia ruskí „dobrovoľníci“ vrátane vojakov na dovolenke.

#Rusko #vojaci #Ukrajina #Donbas
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku