Izraelská vláda povolila novú výstavbu na západnom brehu

26.12.2014 16:32

Izraelská vláda vo štvrtok predbežne odsúhlasila výstavbu 243 nových bytových jednotiek na Západnom brehu na území, ktoré židovský štát pripojil k Jeruzalemu.

Súhlasila tiež s plánmi vybudovať v tej istej lokalite ďalších 270 domovov. Nové byty sa majú stavať v židovskej štvrti Ramot, ktorú Izrael považuje za časť Jeruzalema. Toto rozhodnutie sa stretne s nesúhlasom medzinárodného spoločenstva, ktoré žiada od židovského štátu zastavenie výstavby na okupovaných územiach.

Izraelský najvyšší súd vo štvrtok tiež nariadil izraelským úradom demoláciu jednej nelegálnej osady na Západnom brehu. Rozhodol, že osada Amona sa musí evakuovať a zlikvidovať do dvoch rokov. Amonu postavili v roku 1995 na súkromnej palestínskej pôde bez povolenia izraelskej vlády. V roku 2006 úrady zbúrali deväť tamojších domov, čo viedlo ku krvavým stretom medzi osadníkmi a políciou.

Izraelské osídľovanie okupovaných území pravidelne kritizujú zahraniční predstavitelia, keďže nároky židovského štátu na územia obsadené počas vojny v roku 1967 nie sú vo svete uznávané. Izraelská výstavba je pokladaná za veľkú prekážku v mierových rokovaniach medzi Palestínčanmi a Izraelom. Palestínčania chcú, aby sa východný Jeruzalem stal ich novým hlavným mestom, s čím však Izrael nesúhlasí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Izrael #západný breh Jordánu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku