Izraelská vláda zmrazí peniaze pre Palestínčanov

Izrael sa rozhodol zmraziť peniaze, ktoré každý mesiac dostávajú Palestínčania, v reakcii na ich pristúpenie k Medzinárodnému trestnému súdu (ICC) so sídlom v Haagu a ďalším medzinárodným agentúram. Informoval o tom v sobotu nemenovaný izraelský predstaviteľ.

04.01.2015 09:34
debata (21)

Podľa jeho údajov sa premiér Benjamin Netanjahu po konzultáciách s ministrami rozhodol zmraziť plánovaný mesačný prevod 500 miliónov izraelských šekelov (takmer 106 miliónov eur), z ktorých Palestínčania platia svoju vládu ako aj štátnych zamestnancov. Izrael predtým postup palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása odsúdil ako jednostranný krok, ktorý podkopáva vyhliadky na vyrokovanie mierovej dohody.

Palestínske zastúpenie pri OSN v piatok formálne odovzdalo jej predstaviteľom súbor medzinárodných dohôd, ktoré Abbás podpísal po tom, ako Bezpečnostná rada organizácie v utorok neschválila rezolúciu požadujúcu od Izraela ukončenie okupácie palestínskych území do konca roka 2017.

V súlade s dávnejším varovaním Palestínčania pristupujú k ICC, čím chcú získať možnosť stíhať Izraelčanov za vojnové zločiny. Na základe takzvaného Rímskeho štatútu sa Palestína stane členom ICC v prvý deň mesiaca nasledujúceho po 60-dňovej čakacej lehote. Izrael ani USA nie sú signatármi zmluvy o ICC. Pristúpenie Palestíny umožnilo rozhodnutie OSN z roku 2012 zvýšiť jej štatút z „pozorovateľského subjektu“ na „nečlenský pozorovateľský štát“.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #peniaze #Palestína