Boko Haram sa prihlásilo k masakre v Baga. Násilie sa nekončí, varuje jeho šéf

21.01.2015 11:19
Boko Haram
Šéf islamistického radikálneho hnutia Boko Haram Abubakar Shekau sa prihlásil k hroznej masakre v nigérijskom meste Baga, pri ktorej podľa zdrojov Amnesty International zahynulo 2-tisíc ľudí. Stovky žien a detí odviedli do zajatia. Autor:

Veliteľ radikálnych islamských milícií Boko Haram Abubakar Shekau sa na najnovšie zverejnenom videu prihlásil k zodpovednosti za útok na mesto Baga na severovýchode Nigérie, ku ktorému došlo začiatkom tohto mesiaca. Uviedol tiež, že násilie na severe tejto najľudnatejšej africkej krajiny bude pokračovať.

Pri prepade islamistov na mesto Baga, v ktorom sa nachádzala aj medzinárodná vojenská základňa, zahynulo podľa nigérijských úradov okolo 150 ľudí. Organizácia Amnesty International však hovoria až o 2-tisíc mŕtvych. Islamisti zajali niekoľko stoviek žien a detí, zničili vyše 3 700 domov a obchodov. Oblasť aj naďalej zostáva v rukách Boko Haram. (Viac v článku Strašný masaker v Nigérii: Boko Haram za pár dní vymazalo z mapy celé mesto)

Podľa muža, ktorý hovorí na 35-minútovej nahrávke, zabili radikáli ľudí v meste Baga tak, „ako nám to prikázal Pán“. Vysmial sa tiež plánom Nigérie a susedných štátov na vznik spoločných jednotiek pre boj s Boko Haram, o ktorom zástupcovia krajín rokovali v utorok v nigérijskej metropole Niamey. Na videu vidieť aj zbrane, ktoré radikáli pravdepodobne ukoristili na základni v Doron Baga, ktorú pri prepade tiež obsadili.

Žalobkyňa Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu Fatou Bensoudaová v utorok uviedla, že prešetruje podozrenie zo spáchania vojnových zločinov na severe Nigérie.

Islamisti z Boko Haram bojujú od roku 2009 proti nigériskej centrálnej vláde a žiadajú zriadenie chalifátu, ktorý bude spravovaný podľa zásad islamského práva šariá. Vlani spáchala táto organizácia asi sto teroristických útokov, pri ktorých zahynulo vyše 3-tisíc ľudí. Pri násilnostiach priposovaných Boko Haram za päť rokov prišlo o život už okolo 13-tisíc ľudí a podľa štatistík OSN pre nimi utieklo 1,5 milióna ľudí, ktorí boli takto donútení opustiť svoje domovy.

#Boko Haram #Nigéria #Baga #masakra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku