Zomrela Ludmila Brožová-Polednová, prokurátorka v procese s Horákovou

24.01.2015 14:08
Ludmila Brožová - Polednová
Bývalá komunsitická prokurátorka z čias vykonštruovaných procesov v 50. rokoch Ludmila Brožová-Polednová sa rozpráva s novinármi po tom, čo opustila brány väznice. Autor:

Vo veku 93 rokov zomrela Ludmila Brožová-Polednová. Na začiatku 50. rokov pôsobila ako prokurátorka vo vykonštruovanom procese s Miladou Horákovou.

Bývalá prokurátorka bola v roku 2008 odsúdená za proces zinscenovaný komunsitickým režimoom s demokratickou političkou Miladou Horákovou na šesť rokov, vtedajší prezient Václav Klaus jej však v roku 2010 udelil milosť.

Ludmila Brožová-Polednová zomrela už 15. januára, informujú české médiá, vedela o tom však len jej rodina a verejnosť vtedy neinformovala.

Bývalá robotnícka prokurátorka bola jedinou odsúdenou aktívnou účastníčkou vykonštruovaných procesov z 50. rokov. K procesom sa dostala po absolvovaní dvojročnej právnickej školy pracujúcich, keď ju dostadili na miesto prokurátora. Z tejto pozície sa po roku 1948 stala kľúčovovou osobou pri riadení, inscenácii a manipulácii súdnych procesov. V prípade Horákovej sa dokonca angažovala aj pri tom, aby prezident odsúdenej na smrť neudelil milosť.

Vinu za vraždu Horákovej si nikdy nepripúšťala

Brožová-Polednová si vinu nepripúšťala ani po odchode z väzenia po tom, čo jej Václav Klaus udelil milosť. Ten si týmto aktom rozhneval proti sebe politikov i českú verejnosť.

„Počúvajte. Keď vám niekto predloží spis, v ktorom sa píše o zbraniach a ja neviem o čom všetkom ešte… Bola som novicka a hrôzou som bola celá bez seba z toho, čo je to za trestnú činnosť. Pritom Milada horáková bola právnička a mohli ste hádam počuť z toho procesu, čo hovorila. Keby som bola na jej mieste, tak by som predovšetkým povedala, že to, z čoho je obvinená, nie je pravda. Ona sa priznávala,“ pripomenul jej slová po opustení brán väznice portál iDnes.cz.

Právnička a demokratická politička Milada Horáková bola v roku 1949 zatknutá a v júni 1950 odsúdená na trest smrti. Podľa vtedajšej obžaloby pripravovala ako hlava spikleneckého centra návrat ku kapitalizmu, spolupracovala s ďalšími „zradcami režimu“ a nepriateľským agentom odovzdávala dôležité informácie. Spolu s Horákovou bolo v procese odsúdených ďalších 12 ľudí, traja z nich na trest smrti.

Reč zanietenej prokurátorky v procese s Miladou Horákovou.
#úmrtie #proces #Milada Horáková #Ludmila Brožová-Polednová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

89,99
Grande farebné orchidey

Grande farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk