Pri sídle iránskeho veľvyslanca v Líbyi vybuchli dve bomby

22.02.2015 17:47
Líbya, Irán, Islamský štát, islamsti, bomba,...
Pri sídle iránskeho veľvyslanca v Líbyi vybuchli dve bomby. Autor: ,

Radikáli hlásiaci sa k Islamskému štátu (IS) stoja podľa svojho vyhlásenia za bombovými útokmi pri sídle iránskeho veľvyslanca v líbyjskej metropole Tripolis, kde v nedeľu vybuchli dve nálože. Pri útoku nebol nikto zranený.

K pokusom o útoky došlo podľa agentúry Reuters tiež pred ambasádami niekoľkých ďalších štátov, žiadnych mŕtvych ani zranených však nehlásia.

Rezidencia iránskeho veľvyslanca v centrálnej časti metropoly bola podľa bezpečnostných úradov v čase útoku prázdna. K dvom, niekoľko desiatok minút po sebe idúcim, explóziám došlo pri vstupnej bráne sídla. Podľa iránskej agentúry IRNA už krajina ukončila svoje diplomatické aktivity v tejto budove.

Terčom neúspešných bombových útokov sa stali aj zastupiteľské úrady Egypta, Alžírska a Spojených arabských emirátov.

Kvôli bojom medzi znepriatelenými skupinami stiahla už v priebehu vlaňajška väčšina západných krajín zamestnancov svojich zastupiteľských úradov z krajiny.

K útokom na iránske diplomatické zastúpenie, rovnako ako k sobotňajšiemu raketovému ostreľovaniu letiska pri východolibyjskom meste Labrak, sa v nedeľu prihlásila líbyjská odnož IS. Tá má na svedomí tiež piatkové atentáty na východe krajiny, ktoré sa so 45 obeťami na životoch stali jednou z najhorších sérií útokov na civilistov od pádu režimu Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Líbya má popri Západom uznávanej vláde, sídliacej na východe krajiny, tiež kabinet v Tripolise, ktorý sa dostal k moci násilím. Krajina sa v poslednej dobe stala pôsobiskom islamistických radikálov.

Francúzsko a Egypt sa po hromadnej vražde dvoch desiatok egyptských koptov tento týždeň obrátili na OSN, aby situáciu v krajine začala riešiť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Líbya #Tripolis #bombový útok #Islamský štát
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku