Amnesty International: Irán sa snaží urobiť zo žien stroje na deti

11.03.2015 15:47

Organizácia Amnesty International (AI) v stredu kritizovala Irán za prípravu zákonov, ktoré podľa nej obmedzia práva žien.

Jeden z nich chce zakázať dobrovoľnú sterilizáciu, druhý chce uľahčiť hľadanie práce ženám, ktoré majú deti.

Podľa AI sa tým Irán vracia o desaťročia späť a zo žien sa pokúša urobiť „stroje na deti“. Irán v posledných rokoch radikálne zmenil rodinnú politiku. Kým pred 20 rokmi vydal ohromné ​​sumy na propagáciu kontrolovaného tehotenstva, teraz presadzuje veľké rodiny. Duchovný vodca ajatolláh Alí Chamení pôvodnú politiku označil za omyl. Vláda vyhlásila, že by sa do 50 rokov mal počet obyvateľov zdvojnásobiť na 150 miliónov ľudí.

AI upozornila, že zákaz dobrovoľnej sterilizácie a blokovanie informácií o antikoncepcii povedie k nechceným tehotenstvom, ktoré ženy doženú k nebezpečným potratom.

Jeden z návrhov zákona predpokladá, že by sa mala sťažiť rozvodová procedúra. Zamestnávatelia tiež majú dostať pokyn, aby dávali pri prijímaní nových pracovníčok prednosť vydatým ženám, ktoré majú deti.

„Úrady presadzujú nebezpečnú kultúru, ktorá ženy pripravuje o ich základné práva a pozerajú na ne ako na stroje na deti. Mali by uznať, že ženy sú ľudské bytosti so zaručenými základnými právami,“ oznámila Hasíba Hadž Sahrávíová, ktorá v AI vedie jej severoafrickú a blízkovýchodnú sekciu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Irán #práva žien #Amnesty International #sterilizácie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku