Francúzi vyhrali bitku o mincu s Waterloo

, , 14.03.2015 15:00
Waterloo, dvojeurovka, minca,
Proti dvojeurovke zobrazujúcej mapu bitky pri Waterloo a leva z pamätníka, ktorý sa týči nad niekdajším bojovým poľom, Paríž ostro protestoval.

Belgicko sa pod tlakom Francúzska vzdalo vydania dvojeurovej mince, ktorá mala pripomínať 200. výročie rozdrvenia Napoleonovej armády pri Waterloo. V bitke 20 kilometrov južne od Bruselu porazila koalícia európskych panovníkov 18. júna 1815 francúzskeho cisára, ktorý sníval o zjednotení Európy pod francúzskou nadvládou. Belgicko si chce jubileum pripomenúť štvordňovými oslavami, na ktorých očakáva dvestotisíc hostí.

Belgičania sa k výročiu chystali vydať aj pamätnú mincu. Proti dvojeurovke zobrazujúcej mapu bitky pri Waterloo a leva z pamätníka, ktorý sa týči nad niekdajším bojovým poľom, však Paríž ostro protestoval. Podľa neho ide o negatívny symbol a glorifikáciu vojnového konfliktu, čo je v rozpore so snahami o posilnenie európskej jednoty. Francúzske výhrady podporili aj ďalšie krajiny eurozóny a Belgicko muselo ustúpiť.

Keďže euro je spoločnou menou 19 štátov, návrh vždy musí prejsť spoločným schvaľovacím procesom. Podobným tlakom pred dvoma rokmi čelilo aj Slovensko; pamätnú dvojeurovku s Cyrilom a Metodom však napokon pustilo do obehu aj s kritizovanými svätožiarami nad hlavami vierozvestcov.

Zastavenie projektu spôsobí Belgicku stratu 1,5 milióna eur. Z plánovaných 270-tisíc nových mincí k výročiu bitky pri Waterloo je už totiž vyrazených 180-tisíc. Belgické ministerstvo financií sa bude snažiť vyrovnať stratu vydaním pamätnej mince, ktorá nebude oficiálnym platidlom a nebudú ju tak musieť schvaľovať členovia eurozóny. Medaila sa má predávať za 2,5 eura.

„V eurozóne sa predišlo novej bitke pri Waterloo,“ napísal francúzsky denník Le¤Monde. Belgická vláda sa podľa neho rozhodla nevyhrocovať situáciu, ale jej minister financií, vlámsky nacionalista Johan Van Overtveldt, sa s tým len ťažko zmieruje. „Prekvapil ma ten rozruch,“ povedal Overtveldt podľa BBC. „Európa čelí veľkému množstvu výziev aj bez toho, aby musela strácať čas a energiu na niečo takéto,“ dodal.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#euro #Francúzsko #Belgicko #minca #Napoleon
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

35,99
Lady zelená orchidea

Lady zelená orchidea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk