Rusko a Čína ignorovali stretnutie BR OSN o Kryme

Rusko, Čína, Venezuela a Angola ignorovali neformálne stretnutie Bezpečnostnej rady OSN o stave ľudských práv na polostrove Krym, ktorý sa minulý rok odtrhol od Ukrajiny a pripojil k Rusku.

20.03.2015 10:36
debata (154)

Zasadnutie sa konalo vo štvrtok za zatvorenými dverami z iniciatívy Litvy. Hovorca ruskej misie pri OSN Alexej Zajcev označil debatu o ľudských právach na Kryme za „kontraproduktívnu a provokatívnu“. „Nespadá to do právomocí Bezpečnostnej rady,“ vyhlásil. Litovská vyslankyňa pri OSN Raimonda Murmokaité vyjadrila poľutovanie, že jej kolegovia zo spomínaných krajín sa na stretnutí nezúčastnili. „Rusko zvyčajne veľmi rýchlo kritizuje údajné porušovanie ľudských práv na Ukrajine, no úplne ignoruje porušovanie ľudských práv v oblastiach, v ktorých vládne,“ povedala.

Krym sa pripojil k Rusku 21. marca potom, čo sa na polostrove konalo referendum odtrhnutí sa od Ukrajiny. Medzinárodné spoločenstvo ani Ukrajina anexiu Krymu Ruskom neuznali a stále ho považujú za ukrajinské územie. BR OSN sa o otázke Krymu stretla už viac než 30-krát, prijatie akýchkoľvek rezolúcií však blokuje Rusko ako stály člen s právom veta.

154 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Bezpečnostná rada OSN #Krym
Flowers