Americkí vojaci ostanú v Afganistane do konca roka 2015

Spojené štáty ponechajú svojich súčasných 9 800 vojakov v Afganistane do konca roka 2015. Informoval o tom Biely dom po tom, čo sa prezident Barack Obama stretol s afganským prezidentom Ašrafom Ghaním vo Washingtone.

24.03.2015 21:37
Obama, Ghaní Foto: ,
Afganský prezident Ašraf Ghaní počas tlačovej konferencie s americkým prezidentom Barackom Obamom.
debata (10)

Pôvodne sa mal ich počet dovtedy znížiť na polovicu. Spomalenie sťahovania jednotiek je podľa Washingtonu odpoveďou na požiadavku afganskej vlády. „Na základe žiadosti prezidenta Ghaního o flexibilitu pri sťahovaní, Spojené štáty zachovajú súčasný počet 9 800 vojakov do konca roka 2015,“ uviedol Biely dom v stanovisku. Na plánovanom, takmer úplnom odsune vojakov do konca roka 2016 by sa však nemalo meniť nič.

Ghaní v pondelok odštartoval svoju návštevu Washingtonu obradom v priestoroch ministerstva obrany, kde sa poďakoval americkým vojakom a daňovým poplatníkom za ich „obetovanie sa“ počas 14 rokov trvajúcej vojny v jeho krajine. Zároveň ubezpečil, že pokračujúci boj proti Talibanu a iné vnútorné spory v Afganistane nebudú záťažou pre medzinárodné spoločenstvo. Ghaního spolu s predsedom afganskej vlády Abdulláhom Abdulláhom privítal v Pentagone nový minister obrany USA Ash Carter, čo predstavovalo symbolický moment, keďže komplex pri Washingtone bol jedným z terčov teroristických útokov na USA v roku 2001, ktoré viedli k invázii do Afganistanu.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #vojaci #USA #Barack Obama #Ašraf Ghaní