Moskva sa obáva zbližovania Fínska a Švédska s NATO

12.04.2015 18:14

Ruská vláda je znepokojená dohodou piatich severoeurópskych krajín, ktoré sa zaviazali k spoločnej spolupráci v oblasti obrany a za najväčšiu hrozbu pre bezpečnosť Európy označili Rusko.

V nedeľu zverejnené vyhlásenie ruského rezortu diplomacie deklaruje nespokojnosť, že ich spolupráca je namierená proti Rusku, čo podľa neho „porušuje všetky dosiaľ dosiahnuté pozitívne výsledky“ v rámci severnej Európy. Podľa Rusov tak „otvorený a konštruktívny dialóg nahrádzajú princípy konfrontácie, ktoré sú vnucované verejnej mienke“ v severských krajinách". Ako však uvádza vyhlásenie, „najväčšie obavy vzbudzuje silnejúce sa zbližovanie Fínska a Švédska s NATO, najmä ak obe krajiny oficiálne chcú byť nezávislé od všetkých vojenských spolkov“.

Ministri zahraničných vecí severských krajín vo štvrtok podpísali dohodu u užších obranných vzťahoch s cieľom zvýšiť ostražitosť voči deklarovanej bezpečnostnej hrozbe zo strany Ruska. Ministri obrany Švédska, Fínska, Nórska, Dánska a Islandu sa zhodli na potrebe pripravenosti severnej Európy na „možné problémy a incidenty z dielne Ruska“. Šéfovia rezortov obrany v snahe vyjadriť spolupatričnosť s pobaltskými krajinami označili Rusko za „najväčšiu hrozbu pre európsku bezpečnosť“. Podľa ich slov „ruská propaganda a politické ťahy zasievajú nezhody medzi krajiny v rámci EÚ i NATO“. Ako taktiež píšu, „ruskí lídri preukázali pripravenosť využiť vojenské prostriedky v záujme dosiahnutia svojich politických cieľov a to aj keď to zahŕňa porušenie medzinárodného práva“.

Pobaltské krajiny, ktoré boli takmer 50 rokov súčasťou Sovietskeho zväzu, majú dlhodobo napäté vzťahy s Ruskom, pričom situácia sa ešte zhoršila po minuloročnom vypuknutí krízy na Ukrajine. Spoliehajú sa však na podporu plynúcu z ich členstva v NATO, do ktorého Fínsko a Švédsko nepatria. Fínsko sa navyše na začiatku druhej svetovej vojny stalo terčom útoku vtedajšieho Sovietskeho zväzu, predchodcu dnešného Ruska.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #NATO
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku