Indonézia popraví cudzincov kvôli pašovaniu drog

Indonézia požiadala zástupcov niekoľkých zahraničných veľvyslanectiev, aby vyslali svojich zástupcov do jednej z väzníc, kde sa má uskutočniť poprava desiatich cudzincov odsúdených na smrť za drogové delikty.

24.04.2015 14:17
debata (3)

Vláda však zatiaľ nevydala oficiálne 72-hodinové upozornenie pred uskutočnením popravy. Odsúdených, medzi ktorými sú občania Austrálie, Francúzska, Brazílie, Filipín, Ghany a Nigérie, previezli do väznice na ostrove Nusakambangan, kde ich má zastreliť popravná čata.

Indonézske súdy už zamietli všetky odvolania odsúdených ako aj žiadosti o milosť. „Obávame sa, že je to príprava na možnú popravu,“ povedal nemenovaný predstaviteľ jednej z ambasád. Generálny prokurátor povedal, že všetkých desiatich cudzincov popravia naraz. Do väznice už údajne povolali aj duchovných, lekárov a popravnú čatu uviedli do pohotovosti.

Plánované popravy vyvolali diplomatické napätie medzi Indonéziou a niektorými krajinami, z ktorých odsúdení pochádzajú. Indonézsky prezident varoval cudzie krajiny, aby nezasahovali do práva Indonézie uplatňovať trest smrti. „Nemalo by tu byť žiadne zasahovanie do trestu smrti, pretože je naším suverénnym právom uplatňovať naše zákony,“ povedal Joko Widodo.

Indonézia už v januári popravila pre drogové trestné činy šiestich ľudí vrátane piatich cudzincov. Prezident Widodo zaujal tvrdý postoj pri presadzovaní zákonov a avizoval, že nad drogovými dílermi nebude mať zľutovanie. Indonézia je známa svojimi prísnymi protidrogovými zákonmi. Vykonávanie popráv obnovila v roku 2013 po päťročnej prestávke.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #drogy #indonézia #pašovanie #popravy