Nepál a Indiu zasiahli ďalšie mohutné otrasy, Slováci sú v poriadku

, , 26.04.2015 09:55, aktualizované: 18:11

Mohutné následné otrasy v nedeľu zasiahli širokú oblasť od Nepálu po Indii.

Ľudia v nepálskej metropole Káthmandu podľa spravodajcov zahraničných agentúr v panike utekali von z uzavretých priestorov. Otrasy, ktoré mali podľa americkej geologickej služby USGS silu 6,7 stupňa, vyvolali ďalšie lavínu v Himalájach.

Mohutné zemetrasenie, ktoré v sobotu zasiahlo Nepál si podľa najnovších údajov vyžiadalo viac ako 2 500 životov. V samotnom Nepále zomrelo najmenej 2 430 ľudí, z toho viac ako 1 250 v metropole Káthmandu. Bilancia zahŕňa aj 18 ľudí, ktorí zomreli pri zosuve lavíny na Mount Evereste. Ďalších 61 obetí je hlásených zo susedných štátov, uviedla agentúra AP.

Situácia v krajine je kritická: nefunguje elektrina a telefónne spojenie, prerušené sú dodávky vody a mnoho miest je úplne odrezaných od sveta. Preplnené nemocnice nezvládajú nápor zranených a ľudia sa niekde kvôli nedostatku záchranárov a techniky snažia zasypané vyslobodzovať aj holými rukami.

Následkom sobotného silného zemetrasenia v...
Následkom sobotného silného zemetrasenia v Nepále, nemocnice nestíhajú ošetrovať tisícky zranených. Autor: SITA, Niranjan Shrestha

S otvorením letiska v Káthmandu, ktorého prevádzka bola v sobotu kvôli zemetraseniu prerušená, začala do krajiny prúdiť humanitárna pomoc, predovšetkým zo susedných štátov. Do Nepálu v nedeľu dorazilo 62 členov čínskeho záchranárskeho tímu. Pakistan sa chystá vypraviť lietadlo s poľnou nemocnicou a do krajiny pošle potravinové balíčky, vodu, lieky, stany a ďalšie potrebné vybavenie. V krajine už pristála indické lietadlá s humanitárnou pomocou a ďalšie dorazia počas dňa.

V Káthmandu v nedeľu pristálo tiež prvé lietadlo s 15 ľuďmi zranenými zo základného tábora na úpätí Mount Everestu, ktorého časť v sobotu zasiahla lavína vyvolaná zemetrasením. Podľa britského denníka Daily Mail je medzi obeťami lavíny tiež americká lekárka a jeden z manažérov spoločnosti Google. V základnom tábore zahynulo 17 ľudí a podľa jedného zo zranených, ktorého priviezlo lietadlo, počet obetí lavíny určite vzrastie.

Ľudia strávili noc na nedeľu pod holým nebom....
Ľudia strávili noc na nedeľu pod holým nebom. Ich domovy boli zničené. Autor: SITA, Niranjan Shrestha

Podľa informácií slovenského ministerstva zahraničných vecí sa v Nepále v čase zemetrasenia nachádzalo 11 slovenských občanov.

Počet obetí sobotňajšieho ničivého zemetrasenia v Nepále zatiaľ vzrástol na 1 970, ďalších zhruba 5 000 ľudí bolo zranených. Zemetrasenie, ktorého sila bola spresnená na 7,8 stupňa, zasiahlo aj susedné štáty – v Indii podľa posledných informácií zomrelo najmenej 51 ľudí, v Tibete 17 a v Bangladéši štyria. Celkový počet už presiahol 2 000 a zrejme sa ešte zvýši.

Najhoršie zemetrasenie zažil Nepál v roku 1934. Vtedy malo silo 8,3 stupňa a takmer zničilo Káthmandú a mestá Bhaktapur a Patan. Zahynulo zhruba 8 500 ľudí.

Ministerstvo zahraničných vecí skontaktovalo s tromi Slovákmi v Nepále, sú v poriadku

Ministerstvo zahraničných vecí sa od sobotňajšieho večera skontaktovalo s tromi Slovákmi, ktorí sú v Nepále a zaregistrovali sa v dobrovoľnom registračnom systéme ministerstva. Všetci sú v poriadku a nepotrebujú asistenciu, uviedol to šéf tlačového odboru rezortu diplomacie Peter Susko.

V systéme sa však zaregistrovalo 11 našich občanov, ktorí uviedli ako svoj cieľ cesty Nepál. „V nedeľu sa budeme pokúšať kontaktovať zvyšných ôsmich, plus tých, ktorých mená a kontakty nám nahlásili rodinní príslušníci na avizovanú telefónnu linku diplomatickej služby ministerstva,“ vysvetlil.

Susko potvrdil, že sa podarilo skontaktovať s piatimi Slovákmi a ministerstvo kontaktujú rodinní príslušníci osôb, ktoré sa nezaregistrovali do dobrovoľného registračného systému. Aj s týmito Slovákmi sa ministerstvo pokúsi nadviazať kontakt. Všetci Slováci, s ktorými sa podarilo skontaktovať potvrdili, že sú v poriadku.

Členovia expedície Makalu, s ktorými sa ministerstvo skontaktovalo, sú takisto v poriadku, rovnako aj expedícia Okolo Annapurny, ktorej členovia čakajú na návrat lietadlom domov. Doteraz sa podľa Suska nepotvrdilo úmrtie alebo zranenie slovenského občana v súvislosti so zemetrasením.

„Situácia v Káthmandu a okolí je chaotická, podľa informácií aj od nášho honorárneho konzula stále cítiť otrasy, nefunguje telefónne ani internetové spojenie, len náhodne,“ dodal.

#zemetrasenie #India #Nepál
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku