Tí, ktorí prežili, majú problémy s nedostatkom jedla a vody. Cesty vedúce z miliónovej metropoly, ktoré leží v horskom údolí, sú zapchaté ľuďmi, ktorí sa, mnohí s deťmi na rukách, snažia dostať do autobusov, stopujú autá či nákladné automobily. Väčšina uvádza, že od sobotňajších otrasov spali pod šírym nebom a to buď preto, že ich dom zemetrasenie zrovnalo so zemou, alebo preto, že mali príliš veľký strach z ďalších otrasov.
Úrady sa snažia vyrovnať s nedostatkom pitnej vody a jedla, rovnako ako s hrozbou šírenia chorôb. Zranení a chorí ľudia ležia v Káthmande na otvorených priestranstvách, pretože nájsť miesto na nemocničnom lôžku je prakticky nemožné. Chirurgovia si zriadili provizórnu operačnú sálu v stane na pozemku pred lekárskou fakultou v Káthmande.
V celom Káthmande i v jeho okolí si vyčerpané rodiny položili matrace priamo na uliciach a stavajú stany, aby sa ochránili pred dažďom. Pred každou cisternou s vodou sa tvoria dlhé rady ľudí a hŕstka obchodov, ktoré ešte zostali otvorené, nemajú v regáloch prakticky nič. V jednej z lekární sa ľudia pobili o posledné lieky.
Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Nepáli pripadá na každých 10-tisíc obyvateľov priemerne len 50 nemocničných lôžok a 2,1 lekára. V súčasnej situácii je tiež nedostatok márnic a tak sa mŕtve tlá vrátane detí kopia v každej voľnej nemocničnej miestnosti. Pach smrti je všadeprítomný.
Bilancia obetí bude ďalej stúpať
Sobotňajšie silné zemetrasenie v Nepále si podľa najnovších správ vyžiadalo najmenej 3 600 obetí. Je to najnovší policajný odhad počtu obetí. Úrady doteraz odhadovali vyše 2 500 obetí, z toho v samotnom Nepále 2 460 mŕtvych.
Otrasy, ktoré mali silu 7,8 stupňa Richterovej škály sa stali najväčšou katastrofou v tejto himalájskej krajine od roku 1934, kedy tu pri zemetrasení zahynulo 8 500 ľudí.
Nepálske ministerstvo vnútra uviedlo, že zatiaľ evidujú viac ako 6 500 zranených. Okrem mŕtvych v Káthmande a okolí zomrelo najmenej 18 ľudí pri zosuve lavíny na Mount Evereste. Ďalšie desiatky obetí hlásia aj zo susedných štátov, hlavne zo severnej Indie a z Tibetu. Podľa informácií slovenského ministerstva zahraničných vecí by Slováci, ktorí sa v Nepále nachádzajú, mali byť v poriadku.
Počet obetí bude zrejme ďalej stúpať. Záchranári sa teraz pokúšajú dostať sa do odľahlých oblastí v horách, najmä do oblasti epicentra zemetrasenia, ktoré bolo asi 80 kilometrov severozápadne od Káthmandu. „Tamojšie dediny bežne postihujú zosuvy pôdy a nie je neobvyklé, že kamene zasypú celé dediny s 200 až tisíc ľuďmi,“ povedal Matt Darvas z humanitnej organizácie World Vision.
Situácia v Nepále je kritická, do krajiny však začala už v nedeľu prúdiť medzinárodná humanitárna pomoc. Do Nepálu už v nedeľu dorazil čínsky záchranársky tím, indické lietadlá s humanitárnou pomocou a lekárov i záchranárov vyslali Francúzsko i Nemecko. Pakistan vypraví lietadlo s poľnou nemocnicou a do krajiny pošle potravinové balíky, vodu, lieky, stany a ďalšie vybavenie.
Európska komisia oznámila, že okamžive uvoľní na pomoc tri milióny eur. Krajiny ako Belgicko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Holandsko, Poľsko a Švédsko ponúkli záchranárov, systémy na čistenie vody a ďalšiu technickú pomoc. Medzinárodný menový fond uviedol, že je pripravený poslať do Nepálu tím, ktorý by posúdil finančné potreby krajiny.