USA: Najvyšší súd rozhodne, či všetky štáty musia schváliť homosexuálne manželstvá

Najvyšší súd USA si v utorok vypočuje argumenty k tomu, či jednotlivé americké štáty môžu zakázať homosexuálne sobáše. Koncom júna sa potom očakáva verdikt o legálnosti manželstiev osôb rovnakého pohlavia, ktorý bude mať platnosť vo všetkých štátoch USA.

28.04.2015 07:32
homosexuáli, sobáš Foto: ,
Najvyšší súd v USA rozhodne, či legislatívu, ktorá zrovnoprávňuje manželstvá homosexuálov, musia prijať všetky štáty.
debata (68)

Priaznivci homosexuálnych sobášov nepochybujú, že ich Najvyšší súd podporí, čim bude zavŕšená dlhoročná cesta k rovnoprávnosti zväzkov gejov a lesieb s heterosexuálnymi manželstvami.

Súd teraz musí rozhodnúť, či americká ústava zaručuje právnu ochranu aj homosexuálnym manželstvám. Ak sudcovia dospejú k záveru, že to tak nie je, musia potom rozhodnúť, či štáty zakazujúce takéto sobáše ich musia uznať, ak boli uzatvorené v inom štáte USA. Takýto predpoklad vychádza z ústavných princípov, podľa ktorých štáty musia rešpektovať rozhodnutia iných štátov.

Po dvoch desaťročiach súdnych sporov je tak tento deň spolu s júnovým verdiktom vnímaný ako možný rozhodujúci moment v otázke rovnoprávnosti gejov a lesieb. v súčasnej dobe homosexuálom umožňuje uzavrieť manželstvo 36 z 50 amerických štátov a tiež Washington, ktorý má v rámci USA status federálneho dištriktu.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Najvyšší súd #homosexuálne manželstvá
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy