Pomoc EÚ bude poskytnutá priamo nepálskej vláde do konca tohto týždňa. V nadväznosti na spoločnú misiu EÚ a OSN v Nepále Európska komisia v rámci núdzovej pomoci uvoľnila v pondelok ďalšie tri milióny eur, čím na pomoc krajine po zemetrasení vyhradila celkovo už 22,6 miliónov eur. Táto finančná pomoc je pritom prídavkom k celkovej pomoci pre Nepál, do ktorej prispievajú aj členské štáty a expertné tímy EK špecializované na humanitárnu pomoc a civilnú ochranu.
Eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica v pondelok vyhlásil, že pridelená podpora je prejavom solidarity EÚ s nepálskym ľudom. „Je nevyhnutné, aby nepálska vláda mohla pokračovať v humanitárnom úsilí ako aj naštartovaní prác zameraných na obnovu zničených oblastí. Len čo dokončíme vyhodnocovanie základných potrieb, budeme sa zaoberať tým, ako Nepálu pomôcť ďalej,“ dodal Mimica. Pomoc Európskej únie je zameraná na pokrytie najurgentnejších potrieb v oblastiach, ktoré boli najviac dotknuté zemetrasením. Spadá do nej obnovenie dodávok pitnej vody, poskytnutie zdravotníckeho materiálu, núdzových prístreší a tiež obnova telekomunikačného spojenia. V rámci dlhodobej pomoci sa chystá EK Nepálu do roku 2020 poskytnúť až 360 miliónov eur, ktoré by mali byť použité na podporu vzdelávania, udržateľný rozvoj vidieka a tiež posilnenie demokracie. Účel podpory však môže byť ešte prehodnotený v súvislosti s najnaliehavejšími potrebami krajiny ovplyvnenými zemetrasením.
Ničivé zemetrasenie v Nepále z 25. apríla s magnitúdou 7,8 si podľa aktuálnej bilancie vyžiadalo takmer 7300 mŕtvych a vyše 14 300 zranených. Pre himalájsku krajinu je najhoršou pohromou svojho druhu od roku 1934 a podľa minulotýždňového odhadu premiéra Sušila Koiralu by mohol počet obetí na životoch stúpnuť až na 10-tisíc. Polícia a miestni dobrovoľníci v pondelok našli telá približne stovky turistov a dedinčanov zavalených lavínou vyvolanou zemetrasením v odľahlej časti Nepálu. Pátracie a záchranárske tímy po katastrofe poskytli desiatky krajín a mnohé tiež prisľúbili peniaze na obnovu domov, nemocníc a historických pamiatok. Podľa údajov OSN zemetrasenie v 28-miliónovom Nepále postihlo osem miliónov ľudí, z ktorých najmenej dva milióny budú najbližšie tri mesiace potrebovať pomoc v podobe stanov, potravín, vody a liekov.