V Ženeve sa začínajú rokovania OSN o konflikte v Sýrii

05.05.2015 07:30

V Ženeve sa v utorok začínajú oddelené rokovania s predstaviteľmi znepriatelených strán sýrskej občianskej vojny.

Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura sa stretne so zástupcami sýrskej vlády a niektorých povstaleckých skupín ako aj regionálnych mocností Turecka a Iránu. Militanti z Islamského štátu a Frontu an-Núsra medzi pozvanými nie sú.

Vyjednávanie s hlavnými účastníkmi sýrskej krízy by malo trvať štyri až šesť týždňov. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch ženevských kôl by však malo ísť skôr o konzultácie ako o skutočné politické rokovania.

Iniciatíva nasleduje po nedávnej výzve generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna na obnovenie dialógu. Posledné mierové rokovania vedené OSN zlyhali pred viac než rokom.

Či de Misturove snahy prinesú úspech, ostáva viac než otázne. Obaja jeho predchodcovia Kofi Annan a Lachdar Brahímí totiž odstúpili po tom, čo sa im nepodarilo ukončiť sýrsky konflikt. Ten už trvá piaty rok a vyžiadal si viac než 220 000 obetí na životoch.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sýria #OSN #mierové rokovania #Ženeva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku