Kyjev a povstalci sa obviňujú, že vracajú ťažké zbrane k líniám

Napätie na východe Ukrajiny sa ďalej zvyšuje, keď sa povstalci a vládne sily navzájom obviňujú z provokácií a opätovného vracania ťažkej výzbroje k bojovým líniám.

11.05.2015 17:00
debata (283)

Podľa februárových dohôd z Minska by ťažká výzbroj oboch strán mala byť mimo dostrel ohraničených línii. Kyjev v pondelok oznámil päť zranených vojakov za uplynulých 24 hodín. V Donecku sa za účasti mnoho tisíc ľudí konali oslavy prvého výročia referenda o vyhlásení takzvanej „Doneckej ľudovej republiky“.

Hovorca ukrajinského prezidenta Oleksandr Motuzjanyk, poverený sledovaním protipovstaleckej operácie na východe krajiny, dnes podľa agentúry Ukrinform oznámil, že za uplynulých 24 hodín neprišiel o život žiadny ukrajinský vojak, ale päť ich bolo zranených. Uviedol tiež, že vzbúrenci od nedele porušili prímerie dohodnuté v Minsku v 16 prípadoch.

Hovorca dodal, že separatisti pri tom použili aj zbrane, ktoré mali byť už dávno stiahnuté – konkrétne mínomety kalibru 120 milimetrov a kanóny kalibru 122 milimetrov. V Doneckej oblasti je podľa neho naďalej najhorúcejším bodom obec Pisky a na juhu pri Mariupole Šyrokyne. V druhom povstaleckom regióne, Luhanskej oblasti, je prímerie porušované najmä pri obciach Ščastja, Stanycja Luhanska, Zolote a Krymske.

Hovorca povstaleckých jednotiek Eduard Basurin v pondlok na druhej strane tvrdil, že ukrajinské sily pokračujú v upevňovaní svojich pozícií a v presune ťažkých zbraní k demarkačným líniám. „Od začiatku jari tam sťahujú zbrane. To je v rozpore s minskými dohodami,“ vyhlásil Basurin podľa agentúry RIA Novosti. Tým podľa neho Kyjev ohrozuje urovnanie konfliktu na Donbase.

V centre Donecka sa v pondelok podľa agentúry TASS niekoľko desiatok tisíc ľudí zúčastnilo slávnostného sprievodu pri príležitosti „Dňa republiky“. Ide o sviatok venovaný prvému výročiu referenda o sebaurčení Doneckej oblasti, ktoré sa konalo presne pred rokom. Vodcovia separatistov tvrdia, že sa ho zúčastnilo 75 percent obyvateľov oblasti a takmer 90 percent z nich sa vyslovilo pre zvrchovanosť regiónu.

Kyjev ale referendum neuznal a revolta separatistov postupne prerástla v ozbrojený konflikt s vládnymi silami, v ktorom vzbúrencom poskytlo rozsiahlu pomoc Rusko, a to vrátane vojenskej pomoci.

283 debata chyba
Viac na túto tému: #kríza na Ukrajine #proruskí separatisti