Militanti z Islamského štátu sa v Iraku zmocnili mesta Ramádí

Militanti z organizácie Islamský štát vyhlásili, že sa v nedeľu zmocnili celého západoirackého mesta Ramádí v provincii Anbár. Po niekoľkodňových intenzívnych bojov v meste, v rámci ktorých Islamský štát získaval postupnú prevahu, iracká armáda urobila chaotický ústup.

18.05.2015 10:55
Islamský štát Foto: ,
Radikáli z hnutia Islamský štát dobyli iracké mesto Ramádí.
debata (1)

Ministerstvo obrany USA v nedeľu správu o víťazstve Islamského štátu v Ramádi potvrdiť odmietlo s tým, že je ešte príliš skoro na to, aby bolo možné vyniesť konečné závery. Uznalo však, že islamisti získali v meste „výhodu“. Americký minister zahraničných vecí John Kerry však v pondelok správu nepriamo potvrdil vyjadrením svojej absolútnej istoty ohľadom toho, že mesto v priebehu nasledujúcich týždňov znovu získa iracká armáda.

Iracký premiér Hajdar al-Abádí do oblasti vyslal oddiely šiitských milícií, ktoré by sa mali zapojiť do opätovného zisku prevažne sunnitského mesta. Takémuto kroku sa pritom dlhodobo vyhýbal, aby zamedzil nábožensky motivovanému násiliu. Intenzívne boje si podľa údajov samosprávy Anbáru vyžiadali v priebehu posledných troch dní približne 500 obetí na životoch z radov irackých vojakov ako aj civilného obyvateľstva. Z mesta v rovnakom čase utieklo približne 8 000 ľudí.

Strata Ramádí zanemená veľkú strategickú ranu pre vládu premiéra Hajdara al-Abádího len šesť týždňov po tom, čo armáda za podpory šiitských milícií znovu dobyla mesto Tikrít, hlavné mesto provincie Saláhaddín. O Ramádí sa bojovalo už od minulého roku, avšak v apríli povstalci odštartovali novú ofenzívu na jeho dobytie. Pred bojmi ušlo zo svojich domovov viac než 130 000 ľudí. Ramádí je jedno z mála miest v Anbáre, ktoré ostávalo až doteraz pod vládnou kontrolou. Zvyšok najväčšej irackej provincie, ktorá hraničí so Saudskou Arábiou, Sýriou a Jordánskom, už získal do svojich rúk Islamský štát.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #Islamský štát #Ramádí