Východoukrajinskí vzbúrenci sa zriekli projektu Nového Ruska

Zástupcovia povstaleckých "ľudových republík" na východe Ukrajiny sa oficiálne zriekli projektu Nového Ruska, samostatného politického útvaru, ktorého časťou malo byť osem oblastí na juhovýchode Ukrajiny. Oznámil to v stredu ruský spravodajský server Gazeta.

20.05.2015 19:09
Ukrajina, separatisti Foto: ,
Proruskí povstalci v blízkosti letiska pri Donecku.
debata (213)

Podľa vodcu novoruského „parlamentu“ Olega Carjova je rozhodnutie príspevkom k plneniu minských mierových dohôd.

Takzvané Nové Rusko (Novorossija) malo byť novým štátnym útvarom zahŕňajúcim ruskojazyčné regióny Ukrajiny od Odesy až po Charkov. Krátko po ruskej anexii Krymu mal projekt podporu najvyššieho ruského vedenia, sám prezident Vladimír Putin niekoľkokrát pojem Nové Rusko použil.

Jadrom nového ruského satelitu malo byť územie Doneckej a Luhanskej republiky kontrolované od minulej jari separatistami.

Donecký „minister zahraničia“ Alexandr Kofman v stredu ruským novinárom povedal, že plán na vytvorenie Nového Ruska stroskotal vinou chabého ohlasu v rusky hovoriacich regiónoch. „Nedokázali sme ľudí udržať na mítingoch,“ citovala Kofmana Gazeta.

„Pokiaľ si obyvatelia Charkova, Dnepropetrovska a Odesy myslia, že Donecká republika musí prísť a oslobodiť ich od útlaku (kyjevskej) junty, zatiaľ čo oni sami neurobia nič, potom neuvažujú správne. Nemáme právo rozhodovať za nich,“ povedal Kofman.

Referendum o samostatnosti sa vlani uskutočnilo len v častiach Doneckej a Luhanskej oblasti, nie na celom území budúceho štátu, ako sa pôvodne predpokladalo, napísala Gazeta.

Prakticky nikde na východe Ukrajiny nebola pre projekt Nového Ruska zrejmá podpora porovnateľná s Krymom, pripomenul server. Chýba tiež „centralizovaná“ podpora z Moskvy.

Projekt Nového Ruska sa oficiálne zrodil vlani 24. mája, keď východoukrajinskí separatisti ohlásili zámer ovládnuť v prvom kroku celé územie Doneckej a Luhanskej oblasti. To sa im napriek množstvu úspešných ofenzív dodnes nepodarilo.

Šéf doneckých povstalcov Alexandr Zacharčenko v sterdu však vyhlásil, že sa dosiahnutia tohto cieľa separatisti nevzdávajú.

Zacharčenko povstaleckému serveru Novorossija povedal, že úlohou separatistov je ovládnuť celú Doneckú a Luhanskú oblasť politickými prostriedkami. Ak sa to ale nepodarí, nebudú vraj vzbúrenci váhať s nasadením vojenskej sily.

213 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #doneck #Ukrajina #Luhansk #proruskí separatisti #Novorusko