Generálny riaditeľ firmy Almaz-Antej Jan Novikov uviedol, že nemôže povedať, kto let MH17 zostrelil. Almaz-Antej však podľa neho nemal so skazou boeingu nič spoločné a tak západné sankcie uvalené na túto firmu boli podľa Novikova nespravodlivé.
Kto zavinil pád letu MH17 a smrť 298 ľudí 17. júla 2014, je naďalej predmetom sporov, oficiálne vyšetrovanie sa ešte neskončilo. Podľa Kyjeva a Západu boeing zostrelili proruskí separatisti raketou Buk, ktoré im dodávajú Rusi. Separatisti a Moskva tvrdia, že s pádom lietadla nemajú nič spoločné a zvaľujú vinu na ukrajinskú stranu.
Almaz-Antej v utorok predstavil výsledky vlastného vyšetrovania, podľa ktorého raketa vraj nemohla byť odpálená z mesta Snižne, ktoré obsadili separatisti, ale z pozícií južne od obce Zaroščenske. Tam sa vraj v tom čas nachádzali ukrajinské vládne sily.
Zbrojovka kvôli potrebným výpočtom a analýzam poškodenia trupu lietadla vraj prvýkrát nechala odtajniť charakteristický tvar rozptýlenia črepín rakety systému Buk-M1, ktoré ničia zameraný cieľ. Z charakteristického poškodenia podľa firmy vyplýva, že raketa zasiahla boeing z boku.
Konštruktér zbrojovky Michail Malyševskij povedal, že výroba rakiet pre systém Buk-M1 skončila v roku 1999, ešte pred vznikom koncernu Almaz-Antej. Ukrajina ale ešte v roku 2005 mala vo výzbroji okolo tisíc rakiet tohto typu a objednávala si ich modernizáciu.
Separatisti sa od zostrelenia boeingu dištancovali. „Odpaľovacie zariadenie Buk-M1 a tomu zodpovedajúce rakety sme v tej dobe vôbec nemali,“ povedal agentúre Interfax námestník ministra obrany doneckých rebelov Eduard Basurin. Almaz-Antej vyrába aj protilietadlové rakety S-300, ktoré sa chystá dodať Irán.
Tím holandských vyšetrovateľov sa k tvrdeniam ruského koncernu odmietol vyjadriť. Holandská správa o skaze letu MH17 sa očakáva v októbri.