Rumunský parlament nezbavil premiéra poslaneckej imunity

09.06.2015 13:48
rumunský premiér, Victor Ponta, Ponta, rumunsko
Rumunský parlament ponechal premiérovi Pontovi imunitu, vyhol sa tak vyšetrovaniu zo strany prokuratúry. Autor: ,

Rumunský parlament v utorok podľa očakávania odmietol zbaviť imunity premiéra Victora Pontu a nevyhovel tak žiadosti prokuratúry. Tá vyšetruje predsedu vlády, že sa dopúšťal trestnej činnosti. Informovali o tom tlačové agentúry. V piatok by snemovňa mala hlasovať o vyslovení nedôvery kabinetu.

Rumunská protikorupčná prokuratúra (DNA) minulý piatok oznámila, že začala premiéra vyšetrovať kvôli niekoľkým trestným činom. Ide o podozrenie z prania špinavých peňazí, z konfliktu záujmov, z falšovania úradných listín a z daňových únikov. Týchto trestných činov sa Ponta údajne dopúšťal v rokoch 2007–2011, keď bol právnikom a poslancom.

Podozrenie z konfliktu záujmov sa vzťahuje na obdobie po roku 2012, keď už Ponta riadil vládu. DNA kvôli tomu musela požiadať zákonodarný zbor, aby premiéra zbavil imunity a umožnil tak jeho stíhanie.

Túto žiadosť v utorok odmietlo 231 zákonodarcov, zatiaľ čo pre schválenie žiadosti hlasovalo120, čo sa vzhľadom na väčšinu mandátov vládnej koalície očakávalo. Výsledok hlasovania dolnej komory – Poslaneckej snemovne, ktorá má 412 členov – podľa agentúry AFP znamená, že prokuratúra nemôže pokračovať vo vyšetrovaní konfliktu záujmov, ktorý sa týka obdobia Pontoveho pôsobenia v premiérskej funkcii. DNA môže ďalej viesť trestné stíhanie v ostatných podozreniach.

Sám Ponta, ktorého prezident Iohannis minulý týždeň vyzval na rezignáciu, hneď v piatok poprel, že by sa dopustil niečoho nezákonného ​​a odmietol odstúpiť. Cez víkend dokonca povedal, že celá aféra môže byť „zneužitím justície“.

Prezident dal po hlasovaní parlamentu najavo sklamanie. „Je to dôkaz maximálnej nezodpovednosti a pohŕdanie občanmi,“ vyhlásil Iohannis, ktorý vychádza z radov opozície a je zástancom nezávislosti justície. Väčšina parlamentu podľa neho odmietla to, čo občania chcú: zastaviť korupciu a viesť čestnú a zodpovednú politiku.

Štyridsaťdvaročný Ponta, povzbudený presvedčivou podporou koaličných poslancov, na druhej strane podľa médií vyhlásil, že očakáva, že jeho kabinet bez úhony prečká piatkové hlasovanie Poslaneckej snemovne o vyslovenie nedôvery.

#prokuratúra #konflikt záujmov #Rumunsko #pranie špinavých peňazí #podozrenie #Victor Ponta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk