Poľsko a Litva rokujú s USA o rozmiestnení ťažkých zbraní

Poľsko a Litva potvrdili, že rokujú s Washingtonom o rozmiestnení amerických ťažkých zbraní na svojom území. Informovala o tom agentúra Reuters.

14.06.2015 11:40, aktualizované: 22:06
931

Reagovali tak na sobotňajšiu správu denníka New York Times (NYT), podľa ktorého chce Pentagón umiestniť vo východnej Európe a v Pobaltí tanky, bojové vozidlá pechoty a ďalšie ťažké zbrane pre približne 5000 amerických vojakov. Zbrane majú údajne odradiť Rusko od prípadnej ďalšej agresie v Európe a potvrdiť americké odhodlanie brániť svojich spojencov v regióne.

Podľa nemenovaného predstaviteľa americkej administratívy by USA mali uskladniť v každej z troch pobaltských republík – Litve, Lotyšsku a Estónsku – dostatok zbraní pre vojenskú rotu pozostávajúcu zo zhruba 150 vojakov. Dostatočné vybavenie pre rotu, alebo dokonca pre prápor s približne 750 vojakmi, by podľa citovaného zdroja mohli umiestniť v Poľsku, Rumunsku, Bulharsku a možno aj v Maďarsku.

Navrhovaný plán musí ešte schváliť minister obrany USA Ash Carter a Biely dom, k čomu by podľa NYT malo dôjsť ešte pred júnovou schôdzkou ministrov obrany NATO v Bruseli.

Hovorca Pentagónu sa odmietol k tvrdeniam, uvedeným v článku NYT priamo vyjadriť, pričom zdôraznil, že vo veci ešte nepadlo žiadne rozhodnutie. Konštatoval len to, že americká armáda v posledných rokoch zintenzívňuje preventívne rozmiestňovanie vybavenia za účelom výcviku a vojenských cvičení so spojencami a partnermi NATO.

Poľský minister obrany Tomasz Siemoniak dnes vyhlásil, že počas svojej májovej návštevy rokoval vo Washingtone o rozmiestnení amerických ťažkých zbraní v skladoch Poľsku. Pentagón by mal podľa neho prijať rozhodnutie v celej záležitosti už „čoskoro“. „Ide o ďalší krok k posilneniu prítomnosti USA v Poľsku a celom regióne,“ povedal Siemoniak, pričom nekonkretizoval množstvo ani typ zbraní, ktoré by mali skončiť v Poľsku.

Siemoniak zdôraznil, že uskladnenie zbraní nie je len krátkodobým dočasným opatrením, ale že je mienené na ďalšie „roky a desaťročia“.

Hovorca generálneho štábu poľskej armády v tejto súvislosti uviedol, že sa už podnikli kroky na vytypovanie vhodných lokalít, kde by bolo možné americké zbrane uskladniť.

Na prijatie amerických ťažkých zbraní sa pripravuje aj Litva, potvrdili dnes aj tamojší vládni predstavitelia.

„Rokujeme s našimi americkými spojencami o tom, že by bolo užitočné rozmiestniť tu takéto zariadenia na trvalej báze v záujme posilnenia našej bezpečnosti a podpory tu nasadených vojakov,“ uviedol litovský minister obrany Juozas Olekas.

Litva podľa neho v súčasnosti taktiež hľadá vhodné lokality na umiestnenie zbraní a pripravuje na takýto krok svoju vojenskú infraštruktúru, hoci príslušné rozhodnutie vo Washingtone ešte nepadlo.

Prebiehajúce konzultácie o celej otázke dnes priznal aj litovský premiér Algirdas Butkevičius. Vyjadril pritom nádej, že diskusie vyústia v konkrétne rozhodnutia, ktoré sa „stanú realitou“. „Hrozby, ktorým čelí Pobaltie, zosilneli,“ komentoval postoj Litvy premiér.

V prípade, že bude tento plán schválený, bude to podľa NYT prvýkrát od konca studenej vojny, keď Washington umiestni ťažké zbrane v nových členských krajinách NATO, ktoré v minulosti tvorili súčasť sovietskeho bloku.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
931 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Európa #ťažké zbrane