Hotely v Tunisku bude chrániť nová policajná jednotka

Tuniská vláda sa rozhodla zostaviť novú policajnú jednotku určenú výhradne k ochrane turistov, do hotelov na pobreží tak bude rozmiestnených 1 000 ozbrojencov. Vláda sa tak rozhodla po piatkovom atentáte, pri ktorom útočník v letovisku Súsa postrieľal 38 ľudí. Tuniský parlament chce do konca júla prijať nový protiteroristický zákon.

29.06.2015 14:21 , aktualizované: 16:26
debata (4)

Nová policajná jednotka má zabrániť podobným útokom v budúcnosti. O novom protiteroristickom zákone sa začalo debatovať po marcovom atentáte na turistov v múzeu Bardo v Tunise. Zahynulo tam 22 návštevníkov.

Predseda parlamentu Muhammad Násir navštívil ľudí, ktorí piatkovú streľbu v Súse prežili a povedal, že sa parlament rozhodol schváliť protiteroristický zákon ešte pred oslavami Dňa republiky, ktoré pripadnú na 25. júl. Parlament bude podľa Násira nútiť vládu, aby prijala opatrenia, ktoré umožnia bojovať proti terorizmu na všetkých frontoch.

V Tunisku vzniknú centrá na preorientovanie radikálov

Návrh protiteroristického zákona počíta s prísnejšími trestami a zostavením komisie, ktorá sa zameria na vyhľadávanie koreňov terorizmu. Majú vzniknúť centrá na preorientovanie radikálov. V Tunisku sa začali revolúcie známe ako arabská jar. Po zvrhnutí prezidenta Zina Abidina bin Alího v roku 2011 sa tam dostali k moci ultrakonzervatívne islamské skupiny a islamisti viedli vládu.

Vlani v januári jej predseda Alí Larajíz odstúpil, vznikla dočasná úradná vláda a prijala novú ústava. Minuloročné parlamentné voľby potom vyhrala sekulárna strana Hlas Tuniska, avšak islamistická Strana obnovy skončila druhá a islamisti majú na tvorbu zákonov stále vplyv. Podľa odborníkov na terorizmus citovaných agentúrou AP Strana obnovy nepodporuje zavádzanie prísnejších bezpečnostných opatrení a povzbudzuje mladých ľudí, aby sa pripájali k svätej vojne.

V pondelok sa objavilo nové video nasnímané pri piatkovej streľbe v Súse. Jeho autor sleduje atentátnika, sníma jeho obete a v pozadí je počuť chaotické výkriky. Strelec prechádzal v pokoji okolo ležiacich turistov, strieľal a až po nejakom čase sa vytvorila skupinka, ktorá sa ho snažila prenasledovať s pokrikom Chyťte ho! Útočník, ktorého polícia nakoniec zastrelila, bol identifikovaný ako študent Sajfaddín Rizkí, k útoku sa prihlásila organizácia Islamský štát.

Medzi obeťami boli hlavne Briti. Asociácia britských cestovných kancelárií odhaduje, že v Tunisku bolo v čase útoku 20 000 občanov Británie. Mnoho cestovných kancelárií vypravilo mimoriadne lietadlá pre tých, ktorí sa chcú vrátiť. Domov sa vracajú tiež nemeckí turisti.

V Británii vyvolal kritiku postup najväčšieho touroperátora Tui, pod ktorého patria cestovné kancelárie Thomson a First Choice. Umožňuje zrušiť zájazdy a vrátenie peňazí len pre júlové termíny, od augusta potom už za bežných podmienok. Pritom Nemci, ktorí chceli cestovať s tými istými cestovnými kanceláriami, majú možnosť získať späť peniaze za zrušené zájazdy v plnej výške až do polovice septembra. Thomson a Thomas Cook tento týždeň zrušili všetky zájazdy do Tuniska. Odhaduje sa, že na august si dovolenku do Tuniska rezervovalo 80 000 až 100 000 Britov.

Počet Britov zabitých pri útoku v Tunisku dosiahne okolo 30

Z 15 na 18 stúpol počet potvrdených Britov zabitých pri piatkovom streleckom útoku radikálneho moslima v Tunisku. Konečný počet britských obetí však pravdepodobne dosiahne okolo 30, povedala v pondelok hovorkyňa britského premiéra Davida Camerona.

„Máme teraz potvrdené, že bolo zabitých 18 britských občanov a očakávame, že toto číslo bude ďalej stúpať… pravdepodobne až na približne 30,“ citovala vyjadrenie hovorkyne pre médiá agentúra Reuters. Cameron v pondelok prisľúbil rozsiahlu reakciu na extrémizmus, Británia je podľa jeho slov jednotná vo svojom žiali po masakre na tuniskej pláži.

„K nášmu šoku a zármutku musíme pridať ďalšie slovo: odhodlanosť. Neochvejnú odhodlanosť. Budeme bojovať za náš spôsob života,“ napísal Cameron. „Naša reakcia musí byť širokospektrálna – doma i v zahraničí: bezprostredná reakcia po čine a ďalekosiahla do budúcnosti,“ citovala ho tlačová agentúra AP.

Britská ministerka vnútra Theresa Mayová cestuje do Tuniska, aby rokovala o extrémistickej hrozbe a vyjadrila sústrasť zasiahnutým turistom. Londýn vyslal lietadlo kráľovského letectva, aby priviezli domov Britov, ktorí v Tunisku uviazli. Cameron pre BBC povedal, že vláda pracuje čo možno najrýchlejšie, aby poskytla informácie rodinám.

Islamský štát podľa neho používa starovekú krutosť, ktorú kombinuje s propagandou, využívajúc ako primárnu zbraň sociálne médiá. „Musíme preskúmať, ako by sme mohli spolupracovať s krajinami, ako je Tunisko, v boji proti tejto propagande online… Musíme ju riešiť priamo pri jej zdroji, na miestach, ako sú Sýria, Irak a Líbya, kde sa presadzuje Islamský štát a plánuje svoj kult smrti.“

Tuniské ministerstvo vnútra v pondelok oznámilo, že úrady v krajine zadržali skupinu osôb podozrivých zo spojenia s útočníkom, ktorý na pláži pred hotelom zabil 39 ľudí, prevažne britských turistov. Ministerstvo bližšie informácie neposkytlo, uviedlo však, že stále prebieha overovanie informácie, že páchateľ podstúpil výcvik v džihádistických táboroch v susednej Líbyi.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #turisti #ochrana #Tunisko #teroristický útok