Európske lode zachránili pri Taliansku 4 400 utečencov

29.06.2015 20:40

Európske lode za posledných 48 hodín v Stredozemnom mori prišli na pomoc 4 400 migrantom, ktorí sa pokúšali dostať z Líbye do Talianska. Na záchranných operáciách sa podieľala talianska pobrežná stráž a plavidlá medzinárodnej námornej misie, vrátane lodí zo Španielska, Írska a Británie.

Len v nedeľu sa podarilo dostať do bezpečia pasažierov 21 menších i väčších lodí, v ktorých sa pašeráci pokúšali previezť utečencov z líbyjského pobrežia. Írska hliadková loď Le Eithné nalodila takmer 600 migrantov z šiestich lodí, uviedla vo svojom vyhlásení írska armáda.

Asi stovka zachránených mierila na taliansky ostrov Lampedusa. O tom, v ktorom z juhotalianskych prístavov skončia zvyšní vysídlenci, úrady zatiaľ nerozhodli.

V posledných mesiacoch sa desaťtisíce utečencov pokúsili preplávať Stredozemné more do Európy, väčšinou do Talianska a Grécka. Iba k talianskym brehom za prvého pol roka doplávalo 69 000 ľudí. Asi 2 000 utečencov pri tejto ceste zahynulo, odhadol úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Do Grécka od začiatku roka dorazilo viac ako 80 000 ľudí, upozornila agentúra AFP.

#utečenci #Stredozemné more #záchranná akcia #pašeráci ľudí
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku