Krajiny EÚ sa dohodli na presídlení 20-tisíc utečencov

Dohodu o presídlení 20-tisíc utečencov uznaných Organizáciou Spojených národov do Európy prinieslo neformálne stretnutie ministrov vnútra členských krajín Európskej únie, ktoré sa konalo vo štvrtok v Luxemburgu. Slovensko na ňom zastupoval šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák.

09.07.2015 21:10
migranti, utečenci Foto: ,
EÚ presídli 20-tisíc utečencov, na kompletnom rozdelení sa však krajiny zatiaľ nedohodli. (Ilustračné foto)
debata (21)

Otázku rozdelenia ďalších 40-tisíc migrantov, ktorí hľadajú útočisko v Grécku a Taliansku, sa však definitívne nepodarilo vyriešiť kvôli „odporu“ viacerých krajín. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziéra. Ten, podobne ako jeho francúzsky rezortný kolega Bernard Cazeneuve, konkrétne krajiny nemenoval, z kruhov Rady EÚ podľa DPA preniklo, že blokujúcimi štátmi sú Rakúsko a Španielsko. Hovorca rakúskej ministerky vnútra Johanny Miklovej-Leitnerovej to však nepotvrdil a označil to za nepravdivú informáciu bez toho, aby špecifikoval, koľko migrantov chce jeho krajina prijať.

Prijímanie je na dobrovoľnej báze

Viaceré štáty, vrátane všetkých krajín Vyšehradskej štvorky, sa nedávno jednoznačne postavili proti návrhu Európskej komisie, ktorý predpokladal zavedenie záväzných kvót na prijatie migrantov pre jednotlivé členské štáty. Toto zamietnuté riešenie má teraz alternatívu v podobe dobrovoľných prísľubov jednotlivých členských štátov, ktoré však predbežne ešte nie sú kompletné a tak ani dostatočné.

Nemecko mieni prijať 9000 z utečencov z Grécka a Talianska, čo je o niečo viac ako predpokladala zamietnutá kvóta Európskej komisie (8763), ako aj ďalších 3100 z táborov pri sýrskych hraniciach.

Francúzsko oznámilo, že prijme 6752 utečencov, čo presne zodpovedá návrhu Európskej komisie, ako aj 2375 osôb z táborov pri sýrskych hraniciach. „Solidarita znamená aj spoločnú zodpovednosť,“ vyhlásil francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve.

Útočisko sýrskym kresťanom ponúkla už skôr poľská vláda, v uplynulých dňoch sa k podobnému kroku prihlásila aj Praha a Bratislava.

Slovensko prijme migrantov aj dočasne

Slovensko je nateraz ochotné prijať na svojom území v nasledujúcich dvoch rokoch stovky migrantov, predovšetkým v rámci tzv. humanitárneho transferu, ktorý poskytuje už od roku 2008. Kým doposiaľ Slovensko pripravovalo ročne 300 utečencov na presun do cieľovej krajiny, tento rok by ich mohlo byť už 500, rovnako aj budúci rok. Títo migranti na území SR neostanú, najčastejšie mieria do Spojených štátov amerických.

Azyl by Slovensko mohlo poskytnúť kresťanským rodinám zo Sýrie, a to v spolupráci s cirkevnými charitatívnymi organizáciami. Minister vnútra Robert Kaliňák minulý týždeň odhadol, že by mohlo ísť o 100 ľudí. Tento dobrovoľný záväzok Slovenska pri riešení migračnej krízy v Európe by sa však mohol ešte zvýšiť. Ministerstvo zahraničných vecí vstúpilo do rokovania s cirkvami a tretím sektorom o ich pomoci. Po stredajšom rokovaní vlády SR to oznámil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Slovensko však dočasne prijme aj 500 migrantov z aktuálne preplneného zariadenia v rakúskom Traiskirchene. Bilaterálnu dohodu o tomto riešení oznámilo vo štvrtok vo Viedni rakúske ministerstvo vnútra. Jeho šéfka Johanna Miklová-Leitnerová dospela k dohode v stredajšom telefonáte so slovenským rezortným partnerom, ktorý informáciu potvrdil s tým, že obe krajiny budú náklady na starostlivosť o migrantov znášať spoločne.

Robert Kaliňák pre agentúru APA v tejto súvislosti uviedol, že týmto krokom sú kapacitné možnosti Slovenska vyčerpané.

Nie všetky krajiny však už oznámili svoje postoje ohľadne migrantov. Niektoré sa do pomoci týmto ľuďom nechcú zapojiť vôbec, napríklad Veľkí Británia.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci #migranti