„Nikdy sa nedozvieme, akému nebezpečenstvu boli ľudia vystavení a aké dlhodobé následky to pre nich môže mať,“ povedal Horwell. Scotland Yard si podľa neho želá, aby Veľká Británia mohla postaviť pred súd dvoch Rusov, ktorých viní z Litvinenkovej vraždy.
Podľa britských úradov existujú dôkazy, že bývalí ruskí agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremľa izotopom rádioaktívneho polónia 210. Látku mu mali primiešať do čaju počas schôdzky na jeseň roku 2006 v jednom londýnskom hoteli.
Litvinenko ako agent pracoval najskôr pre Sovietsky zväz a potom pre Rusko, neskôr však začal kritizovať vedenie svojej krajiny i pomery v rozviedke. Nakoniec v roku 2001 získal politický azyl vo Veľkej Británii, prijal britské občianstvo a pracoval pre tajnú službu MI6.
Umierajúci Litvinenko obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že ho dal zabiť. Kremeľ vždy popieral, že by bol do prípadu zapletený, rovnako ako Lugovoj a Kovtun, ktorých Rusko odmietlo vydať.
Litvinenkov prípad viedol k diplomatickej roztržke medzi Londýnom a Moskvou a vzťahy oboch krajín komplikuje dodnes, napriek tomu, že prvé vyšetrovanie Rusko priamo neobvinilo. Tento rok v januári sa však začalo nové a dôkladnejšie vyšetrovanie, ktoré vraj na zapojenie Moskvy jasne ukazuje. Vyšetrovanie vedie britský sudca Robert Owen, ktorý má zverejniť jeho závery do konca roka.