Malajzia našla na Réunione ďalšie trosky lietadla MH370

Malajzijský tím na francúzskom ostrove Réunion v Indickom oceáne našiel ďalšie trosky lietadla, vrátane okna a hliníkovej fólie. Oznámil to vo štvrtok malajzijský minister dopravy Liow Tiong Lai, ktorého citovala agentúra AP.

06.08.2015 13:47
debata

Minister však dodal, že nemôže potvrdiť, že trosky sú z letu MH370, teda z lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré záhadne zmizlo 8. marca 2014 s 239 ľuďmi na palube. „Môžem len s istotou vyhlásiť, že sú to trosky lietadla,“ povedal. Minister Liow uviedol novinárom, že „na tomto ostrove v Indickom oceáne, kde sa minulý týždeň našla aj časť krídla lietadla, objavili mnoho ďalších predmetov – pričom dnes ráno sa potvrdilo, že časť krídla pochádza z letu MH370“.

Liow dodal, že nové trosky boli poslané „francúzskym úradom na preverenie. Nemôžem vyhlásiť, že sú z letu MH370“. Minister dopravy tiež informoval, že Malajzia požiadala úrady v susedných oblastiach vrátane Maurícia a Madagaskaru, aby prehľadali svoje pláže, či na nich nie sú vyplavené ďalšie prípadné trosky.

Liow vyhlásil, že záznamy o údržbe lietadiel spoločnosti Malaysia Airlines nezvratne dokazujú, že časť krídla nájdeného minulý týždeň na ostrove Réunion patria nezvestnému letu MH370. Minister novinárom povedal, že malajzijský tím, ktorý je súčasťou vyšetrovaní vo Francúzsku, je presvedčený, že jedna z tesniacich hmôt na časti krídla nazývaného flaperon sa zhoduje „s našimi záznamami z údržby“.

Vysvetlil, že farba náteru na flaperone sa takisto zhoduje so záznamami aerolínií. Liow podľa svojich slov chápe, prečo sa francúzsky a iné tímy menej jednoznačne vyjadrili k tomu, že časť krídla patrí osudnému letu MH370.

„Rešpektujeme ich rozhodnutie pokračovať s preverovaním. Musia vykonať rozsiahlejší postup overovania – náteru, tesniacej hmoty a podobne. Malajzijský tím na základe technickej správy a správy z údržby, ktoré má k dispozícii, dospel k záveru, že sa zhodujú s nájdeným flaperonom… Odborný tím má silný dojem, že časť lietadla je z letu MH370, a trvá na tom,“ povedal minister dopravy.

debata chyba
Viac na túto tému: #Malajzia #pád lietadla #trosky #Malaysia Airlines #MH370