„Povedali nám, že nás Európa bude vítať, ale tá nám zabuchla dvere pred očami,“ citovala agentúra Reuters 23-ročného Abdula z Damasku. „Budeme skúšať dostať sa do Grécka znova každý deň.“ Niekoľkí utečenci uviedli, že ich čln zastavila ozbrojená grécka pohraničná stráž a nariadila im vypustiť do mora palivo, v dôsledku čoho uviazli na mori.
Hovorca gréckej pobrežnej stráže Nikolaos Lagadianos obvinenie „kategoricky“ poprel. Povedal, že k incidentu došlo južnejšie, pri tureckom meste Bodrum, a grécke orgány tam neboli. Krízou zasiahnuté Grécko zaznamenalo prudký nárast utečencov. Podľa Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) ich tento rok do krajiny po mori dorazilo 124 000.
Väčšina z nich cestuje na grécke ostrovy v Egejskom mori z priľahlej tureckej pevniny. Turecko poskytlo útočisko vyše 1,8 milióna sýrskych utečencov, ktorí utekajú pred štvorročnou občianskou vojnou v krajine.
Jeden príslušník tureckej pohraničnej stráže v prímorskom letovisku Cesme povedal, že jeho posádka zachránila minulý týždeň 700 ľudí, čo označil za rekordný počet. Turecko podľa neho zaznamenalo ich „kalamitný nárast a nemá zdroje na uspokojenie ich potrieb“, uviedol pod podmienkou zachovania anonymity. Väčšina sú utečenci z vojnou zmietanej Sýrie, ďalší utekajú pred problémami a násilím v Afganistane, Iraku a Iráne a niektorí cestujú na nafukovacích člnoch tureckých pašerákov ľudí.