Vodca Islamského štátu údajne znásilňoval unesenú Američanku

15.08.2015 13:41
Kayla Muellerová, Islamský štát
Kayla Muellerová na fotografii z roku 2013. Autor: ,

Americká humanitárna pracovníčka Kayla Muellerová bola počas svojho väznenia v Sýrii opakovane znásilnená vodcom extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakrom al-Bagdádím.

Informovala o tom v piatok televízna stanica ABC s odvolaním sa na výpovede amerických agentov a jej rodičov.

„Povedali nám, že Kaylu mučili, že bola majetkom al-Bagdádího. V júni nám to povedala vláda,“ citovala ABC Carla a Marshu Muellerovcov, rodičov mladej ženy. V tom čase ju väznili v dome popredného teroristu IS abú Sajjáfa, ktorý v máji zahynul pri americkom nálete. Dom mal pravidelne navštevovať aj Bagdádí.

Dvaja americkí protiteroristickí predstavitelia ABC povedali, že informácie o znásilňovaní Muellerovej pochádzajú z výsluchu Umm Sajjáfovej, manželky abú Sajjáfa, a dvoch jezídskych žien vo veku 16 a 18 rokov, ktoré boli v dome tiež držané ako sexuálne otrokyne.

To však odporuje predchádzajúcim informáciám amerických médií. Podľa nich 26-ročná Muellerová napísala zo zajatia list, v ktorom uviedla, že je na bezpečnom mieste a zaobchádzajú s ňou s rešpektom.

Muellerovú uniesli v auguste 2013 v Sýrii. Podľa tvrdenia IS zahynula tento rok vo februári pri útoku jordánskych vojenských lietadiel na sýrske mesto Rakka. Spojené štáty to však oficiálne nepotvrdili a stále sa snažia získať informácie o okolnostiach smrti mladej ženy.

USA vypísali na dolapenie či zabitie Bagdádího už v októbri 2011 odmenu desať miliónov dolárov.

#Islamský štát #Kayla Muellerová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku