Peking zablokoval 50 webových stránok za správy o výbuchu

, 17.08.2015 10:46
Čína, výbuch, Tchien-ťin
Výbuch v meste Tchien-ťin patrí medzi najtragickejšie priemyslové nešťastia v uplynulých rokoch v Číne. Autor: ,

Peking spustili masívnu cenzúru na internete proti všetkým, kto v súvislosti so stredajším nešťastím v meste Tchien-ťin šíria „nepodložené chýry“. Počet obetí explózií v sklade s nebezpečnými chemikáliami stúpol na 114. Záchranári v troskách objavili dve ďalšie telá. Zranenia utrpelo asi 700 ľudí. 95 je stále nezvestných.

Niektoré zo zablokovaných stránok uvádzali, že počet obetí je najmenej tisíc. Ďalšie zase písali, že dve nákupné strediská v meste vyraboval dav. K šíreniu nepotvrdených správ prispieva aj to, že podľa rodín nezvestných ľudí im Peking nedáva dostatok informácií a necháva ich v neistote. Asi stovka ľudí, ktorých domy poškodila mohutná explózia, sa rozhodla vyjsť do ulíc. Bez strechy nad hlavou zostalo viac ako 6-tisíc osôb. Demonštranti od vlády žiadajú náhradu škody.

Bez strechy nad hlavou zostalo viac ako 6-tisíc...
Bez strechy nad hlavou zostalo viac ako 6-tisíc ľudí. Asi stovka ich vyšla do ulíc, aby od vlády žiadali náhradu škody. Autor: SITA/AP, Paul Traynor

Čínsky prezident Si Ťin-pching pripustil, že nešťastie v meste Tchien-ťin odhalilo nedostatky industriálnych priestorov a dodal, že táto lekcia bola „zaplatená krvou“.

Čínske pravidlá pre bezpečnosť práce vyžadujú, aby podobné zariadenia boli najmenej kilometer od obytných budov, úradov a ciest. Online mapa však ukazuje, že sklad Ruihai International Logistics bol vo vzdialenosti 500 metrov od diaľnice a tiež od bytového komplexu s plochou 100-tisíc metrov štvorcových.

Záchranári odstraňujú sudy s kyanidom

Úrady až v sobotu po prvý raz priznali, že na mieste boli uskladnené mimoriadne nebezpečné toxické látky, vrátane kyanidu sodného. Zároveň rozšírili evakuačný okruh na tri kilometre.

Skoro ráno došlo k novému výbuchu, ale požiar bol rýchlo uhasený. Nad oblasťou sa objavili na asi tri minúty mraky bieleho dymu. Úrady nepotvrdili správu médií, podľa ktorej bolo v skladisku uložených 700 ton zlúčeniny kyanidu sodného. Médiá sa odvolali na nemenovaný zdroj v spoločnosti, ktorej chemikália patrí.

Záchranári odstraňujú stovky ton prevažne „nedotknutých“ sudov s kyanidmi, povedal čínskej tlačovej agentúre Sinchua regionálny veliteľ armády Š' Lu-ce. Neporušené sudy odvážajú na nákladných autách a sudy, z ktorých uniká obsah, neutralizujú za pomoci peroxidu vodíka. Zdôraznil, že na mieste výbuchov zistili iba bezpečné hladiny škodlivých plynov.

Čínske pravidlá pre bezpečnosť práce vyžadujú,...
Čínske pravidlá pre bezpečnosť práce vyžadujú, aby podobné zariadenia boli najmenej kilometer od obytných budov, úradov a ciest. Realita je však iná. Autor: SITA/AP, Ng Han Guan

Premiér Li Kche-čchiang navštívil v nedeľu prístavné mesto Tchien-ťin a poklonil sa pred portrétnymi snímkami 21 mŕtvych požiarnikov. Nariadil tiež rýchle zverejnenie informácií o výbuchoch, od ktorých uplynulo už päť dní. Úrady doteraz neposkytli oficiálne vysvetlenie.

„Strana a vláda vám ďakujú,“ povedal Li zhromaždeným požiarnikom a vojakom, ktorí likvidujú následky výbuchov.

Výbuch v meste Tchien-ťin patrí medzi najtragickejšie priemyslové nešťastia v uplynulých rokoch v Číne. V júni 2013 si požiar v hydinárni v provincii Ťi-lin vyžiadal 121 obetí. Vlani v auguste zabil výbuch prachu v kovospracujúcej továrni vo východočínskej provincii Ťiang-su 97 osôb.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výbuch #cenzúra #kyanid #Tchien-Ťin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku